Znaczenie tytułu Lalki - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Początkowo krytycy dość jednoznacznie interpretowali tytuł powieści, uznając za tytułową lalkę pannę Izabelę Łęcką. Był to jednak fałszywy trop interpretacyjny. Rozpowszechnił się jednak tak bardzo, że sam Prus postanowił wyjaśnić sytuację. Napisał, że tytuł ma bezpośrednio odnosić się do historii procesu między baronową a Stawską. Proces ten był bowiem literacką „obróbką” rzeczywistej historii, o której pisały warszawskie gazety. Historia ta stała się pobudką do napisania całej powieści, dlatego też tak należy odczytywać znaczenie tytułu.

Prus wskazywał również, że te pierwsze interpretacje są błędne, gdyż niesłusznie wysuwają na czoło wątek miłosny. Tymczasem on nie był najważniejszy. Autor żałował, że nie zatytułował powieści Trzy pokolenia, bo tytuł ten pełniej oddawałby sens utworu.

Zapewnienia Prusa o „przezroczystości” tytułu nie muszą zamykać dróg interpretacyjnych, nadal można dopatrywać się jego aluzyjności. Zazwyczaj interpretuje się go dwojako: albo jako odwołanie do tradycji XIX w. tekstów dydaktyczno-satyrycznych, np. „Lalka” Krzszewskiego; albo jako wyraz przekonania, że świat to teatr marionetek, co obrazowałaby zaduma Rzeckiego nad nakręcanymi zabawkami, które poruszały się bez ładu i celu.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Lalka - streszczenie szczegółowe
2  Stanowisko Prusa wobec pozytywizmu na podstawie Lalki
3  Ignacy Rzecki – idealista politycznyKomentarze: Znaczenie tytułu Lalki

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-19 20:41:27

Głownie jednak Prus odwołuje się do rzeczywistego procesu o lalkę, który miał w jego czasach miejsce- mniej istotne jest odwołanie się do postaci Łęckiej


2018-08-09 22:44:45

Równie dobrze może chodzić o lalki, którymi bawił sie Rzecki na początku i końcu powieści. Można w nich dostrzec aluzję do arystkoracji......


2010-04-11 21:40:12

"Ściągnąłem sobie wersję audio i zaoszczędziłem kilka godzin." Hmm.. prawie nabawiłeś mnie bólu głowy, gdy próbowałem to liczyć. Jakim cudem wersja czytana na głos [audio] może pozwolić na zaoszczędzenie kilku godzin? Jeśli tak powoli czytasz - weź się lepiej do nauki [nauka czytania = czytanie książek], bo w życiu zginiesz. Ogólnie -nikim będziesz. Pozdrawiam, M. PS ach tak, byłbym zapomniał - opracowanie niezwykle przypadło mi do gustu.


2010-02-21 11:53:51

czytając książkę zastanawiałam się dlaczego ten tytuł akurat,po przeczytaniu całej powieści jestem pewna ,że ten tytuł powstał ponieważ Izebella Łęcka była jak lalka dla Wokulskiego pod każdym względem,proces o lalkę też jest słuszny do interpretacji tytułu ,a tym bardziej że lalka w tamtych czasach była rozumiana jako droga,piękna i nie dla wszystkich dostępna.Również przedstawienia teatry a także Rzecki,który zawsze wystawiał na lade różne marionetki figurki, lalki współczuł im i myslal nad ich beznadziejnym losem


2010-02-19 16:59:17

ludzie ja wam napisze do czego odniosi sie tytuł 'Lalka' B.P . w wiekszej połowie zgodze sie z innymi ale nie czytaliscie dokładnie a to tak oczywiste. 1. oczywiscie prosces o lalke 2. durna Izabela jako pusta lalka 3. zabawa rzeckiego lalkami i to co jest wazne 4.swiat przedstawiony jako teatr , gdzie mówia ze jestesmy tylko lalkami w wielkim teatrze powodzenia :)
Streszczenia książek
Tagi:
Lalka - wyjaśnienie tytułu - Lalka - znaczenie tytułu - Bolesław Prus - Lalka -