Numery stron pochodzą z wydania: Bolesław Prus, Lalka, oprac. J. Bachórz, BN I 262, Ossolineum, Wrocław 1998. Cyfra rzymska oznacza numer tomu, a arabska – numer rozdziału, numer stony podany jest w nawiasie (np. I 2 (35) to rozdział 2. tomu I, strona 35). Imię pod cytatem oznacza osobę, która dane słowa wypowiedziała. Jeśli brak jest imienia, oznacza to, że cytowane są słowa narratora.


O Wokulskim

„Wariat! wariat!... Awanturnik!...”
Radca Węgrowicz, I 1 (8)

„Gotował wraz z innymi piwo, które do dziś dnia pijemy, i sam w rezultacie oparł się aż gdzieś koło Irkucka”
Radca Węgrowicz, I 1 (17)

„Szalonej energii człowiek, żelazny człowiek (...) Kto ma siły w rękach, ma świat u nóg.”
Tomasz Łęcki, I 6 (123)

„Jest to człowiek szalonej energii, ale co się tyczy daru kombinowania, nie powiem, ażeby p... więcejO Izabeli

„[Izabela była] niepospolicie piękną kobietą. Wszystko w niej było oryginalne i doskonałe. Wzrost więcej niż średni, bardzo kształtna figura, bujne włosy blond z odcieniem popielatym, nosek prosty, usta trochę odchylone, zęby perłowe, ręce i stopy modelowe. Szczególne wrażenie robiły jej oczy, niekiedy ciemne i rozmarzone, niekiedy pełne iskier wesołości, czasem jasnoniebieskie i zimne jak lód.”

„Kto dziś ożeni się z p... więcejO Rzeckim

Opis pokoju Rzeckiego:
„Było w nim to samo smutne okno, wychodzące na to samo podwórze, z tą samą kratą, na której szczeblach zwieszała się być może ćwierćwiekowa pajęczyna, a z pewnością ćwierćwiekowa firanka, niegdyś zielona, obecnie wypłowiała z tęsknoty za słońcem.

Pod oknem stał ten sam czarny stół obity suknem, także niegdyś zielonym, dziś tylko poplamionym. Na nim wielki czarny kałamarz wraz z wielką czarną piasecz... więcejInne

„Oryginały to są, jak pan widział, ale ludzie dobrych chęci... Chcieliby coś robić, mają nawet rozum i ukształcenie, ale... energii brak!... Choroba woli, panie: cała klasa jest nią dotknięta... Wszystko mają: pieniądze, tytuły, poważanie, nawet powodzenie u kobiet, więc niczego nie pragną.”

Adwokat do Wokulskiego o magnaterii, I 11 (350-351)

O miłości:
Miłość jest rzeczą zwyczajną wobec natury, a nawet, ...
więcej