Inne
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Oryginały to są, jak pan widział, ale ludzie dobrych chęci... Chcieliby coś robić, mają nawet rozum i ukształcenie, ale... energii brak!... Choroba woli, panie: cała klasa jest nią dotknięta... Wszystko mają: pieniądze, tytuły, poważanie, nawet powodzenie u kobiet, więc niczego nie pragną.”

Adwokat do Wokulskiego o magnaterii, I 11 (350-351)

O miłości:
Miłość jest rzeczą zwyczajną wobec natury, a nawet, jeżeli chcesz, wobec Boga. Ale wasza głupia cywilizacja, oparta na poglądach rzymskich, dawno już zmarłych i pogrzebanych, na interesach papiestwa, na trubadurach, ascetyzmie, kastowości i tym podobnych badaniach, z naturalnego uczucia zrobiła... wiesz co?... Zrobiła nerwową chorobę!... Wasza niby to miłość rycersko - kościelno - romantyczna jest naprawdę obrzydliwym handlem opartym na oszustwie, które bardzo słusznie karze się dożywotnimi galerami, zwanymi małżeństwem. Biada jednak tym, co na podobny jarmark przynoszą serca... Ile on pochłania czasu, pracy, zdolności, ba! nawet egzystencyj...

Szuman, II 1 (14)

„(...) Nawet między zwierzętami nie znajdziesz tak podłych bydląt jak ludzie. W całej naturze samiec należy do tej samicy, która mu się podoba i której on się podoba. Toteż u bydląt nie ma idiotów. Ale u nas!... Jestem Żyd, więc nie wolno mi kochać chrześcijanki... On jest kupiec, więc niema prawa do hrabianki... A ty, który nie posiadasz pieniędzy, nie masz praw do żadnej zgoła kobiety... Podła wasza cywilizacja!... Chciałbym bodaj natychmiast zginąć, ale przywalony jej gruzami...

Szuman, II 1 (15)

O Polsce:
„Szczególny kraj, w którym od tak dawna mieszkają obok siebie dwa całkiem różne narody: arystokracja i pospólstwo. Jeden mówi, że jest szlachetną rośliną, która ma prawo ssać glinę i mierzwę, a ten drugi albo przytakuje dzikim pretensjom, albo nie ma siły zaprotestować przeciw krzywdzie.
A jak się to wszystko składało na uwiecznienie monopolu jednej klasy i zdławienie w zarodku każdej innej! Tak silnie wierzono w powagę rodu, że nawet synowie rzemieślników i handlarzy albo kupowali herby, albo podszywali się pod jakieś zubożałe rody szlachetne.”

Wokulski, II 4 (192)

„Świat podobny jest do amatorskiego teatru: więc nieprzyzwoicie jest pchać się w nim do ról pierwszych, a odrzucać podrzędne. Wreszcie, każda rola jest dobra, byle grać ją z artyzmem i nie brać jej zbyt poważnie.”


Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Lalka - streszczenie w pigułce
2  Stanisław Wokulski – romantyk czy pozytywista?
3  Stanowisko Prusa wobec pozytywizmu na podstawie Lalkiartykuł / utwór: Inne • Czy ma ktoś cytaty związane z agnostycyzmem? Agnostycyzm to stanowisko filozoficzne wykluczające możliwość poznania Boga, ograniczające możliwości poznawcze człowieka np. zjawisk zmysłowych. Ma ktoś? BŁAGAM ;)
  Iza (tafek {at} go2.pl)

 • Zgadzam się z Qsią- jest opcja "Popraw/rozbuduj artykuł"; więc zamiast się wymądrzać, rusz się i wykorystaj swoją znajomość lektury POZYTYWNIE, dodając tu od siebie istotne, a pominięte elementy. W końcu diabeł tkwi w szczegółach! ;) PS: I "powierzchowne" przez "RZ"...
  Ola ()

 • Moim zdaniem to jest dobre opracowanie.Angeliko, skoro przeczytałaś lekturę i odnalazłaś wiele ciekawszych cytatów to po co zagladasz na tą stronę. Z tego co piszesz mogę wywnioskować, że znasz ją lepiej niż autorka tego opracowania, może Ty spróbuj opracowac tą lekture... czytałam ją.. i uwazam, że opracowanie jest wystarczające. Pomaga w przypomnieniu wielu wątków, na które nie zwróciłam uwagi czytając tę książkę. pozdrawiam x)
  Qsia ()

 • Uwazam ze przytoczone cytaty nie sa obrazow, sama czytajac powieść odnalazłam wiele ciekawszych!Powieszchowne i powtarzajace sie, niczym nie wyroznia sie ta stona.Brak zainteresowania i DOKŁADNEGO opracowania lektury!
  Angelika (angelika26.03 {at} autograf)
Tagi: