Inne - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jumart, II 3 (123)

O Starskim:
„Trochę grał, trochę podróżował (zdaje mi się jednak, że głównie po paryskich i londyńskich knajpach, bo w te jego Chiny wierzyć mi się nie chce), ale specjalnie trudnił się bałamuceniem młodych mężatek. W tym to on mistrz i już ma tak ustaloną reputację, że mężatki wcale mu się nie opierają, a panny wierzą, że do której zacznie się umizgać Starski, natychmiast dostanie męża. Takie dobre zajęcie jak każde inne!...”

Ochocki, II 6 (227)

"Dziwna bowiem jest natura ludzka: im mniej sami mamy skłonności do męczeństwa, tym natarczywiej żądamy go od innych."

II 1

"Litość jest to uczucie równie przykre dla ofiarowującego jak i dla przyjmującego. "

II 12

„A na drugi raz…(…). Gdybyś spotkał takiego człowieka… rozumiesz?...gdybyś spotkał , nie ratuj go…kiedy kto chce dobrowolnie stanąć ze swoją krzywdą przed boskim sadem, nie zatrzymuj go… ”

II 15

„Co to jest dobór naturalny? Jest to skutek walki o byt, w której giną istoty nie posiadające pewnych uzdolnień, a zwyciężają więcej uzdolnione. Jaka jest najważniejsza zdolność: czy pociąg płciowy? Nie, wstręt do śmierci. Istoty, które nie miałyby wstrętu do śmierci, musiałyby wyginąć najpierwej. Gdyby człowieka nie hamował wstręt do śmierci, ten najmędrszy zwierz nie dźwigałby kajdan życia. W poezji staroindyjskiej są ślady, że istniała kiedyś ludzka rasa mająca mniejszy wstręt do śmierci aniżeli my. No i rasa ta wyginęła, a jej potomkowie są albo niewolnikami, albo ascetami.”

Wokulski, II 13

O kobietach pozytywnie:
„Im [kobietom] natura dała tkliwsze serca, ruchliwszą wyobraźnię, subtelniejsze zmysły, i one to, nie zaś arystokracja, utrzymują w życiu codziennym wykwintność, w obyczajach łagodność, a nawet umieją budzić w nas najwznioślejsze uczucia. Tą lampą, której blaski ozłacają drogę cywilizacji, jest kobieta. Ona też bywa niewidzialną sprężyną czynów wymagających niezwykłego natężenia sił...”

Wokulski, II 7 (272)O kobietach negatywnie:
„Nas nauczono widzieć w kobietach anioły i tak też je traktujemy. Jeżeli one jednak są przede wszystkim samicami, to my wydajemy się w ich oczach głupsi i niedołężniejsi, niż jesteśmy (...). Nieraz pytam się, czy my nie zanadto ubóstwiamy kobiety, czy w ogóle nie traktujemy ich zbyt poważnie; poważniej i uroczyściej niż siebie samych”


Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Lalka - streszczenie szczegółowe
2  Stanowisko Prusa wobec pozytywizmu na podstawie Lalki
3  Ignacy Rzecki – idealista politycznyartykuł / utwór: Inne • Czy ma ktoś cytaty związane z agnostycyzmem? Agnostycyzm to stanowisko filozoficzne wykluczające możliwość poznania Boga, ograniczające możliwości poznawcze człowieka np. zjawisk zmysłowych. Ma ktoś? BŁAGAM ;)
  Iza (tafek {at} go2.pl)

 • Zgadzam się z Qsią- jest opcja "Popraw/rozbuduj artykuł"; więc zamiast się wymądrzać, rusz się i wykorystaj swoją znajomość lektury POZYTYWNIE, dodając tu od siebie istotne, a pominięte elementy. W końcu diabeł tkwi w szczegółach! ;) PS: I "powierzchowne" przez "RZ"...
  Ola ()

 • Moim zdaniem to jest dobre opracowanie.Angeliko, skoro przeczytałaś lekturę i odnalazłaś wiele ciekawszych cytatów to po co zagladasz na tą stronę. Z tego co piszesz mogę wywnioskować, że znasz ją lepiej niż autorka tego opracowania, może Ty spróbuj opracowac tą lekture... czytałam ją.. i uwazam, że opracowanie jest wystarczające. Pomaga w przypomnieniu wielu wątków, na które nie zwróciłam uwagi czytając tę książkę. pozdrawiam x)
  Qsia ()

 • Uwazam ze przytoczone cytaty nie sa obrazow, sama czytajac powieść odnalazłam wiele ciekawszych!Powieszchowne i powtarzajace sie, niczym nie wyroznia sie ta stona.Brak zainteresowania i DOKŁADNEGO opracowania lektury!
  Angelika (angelika26.03 {at} autograf)
Tagi: