O Wokulskim
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Wariat! wariat!... Awanturnik!...”
Radca Węgrowicz, I 1 (8)

„Gotował wraz z innymi piwo, które do dziś dnia pijemy, i sam w rezultacie oparł się aż gdzieś koło Irkucka”
Radca Węgrowicz, I 1 (17)

„Szalonej energii człowiek, żelazny człowiek (...) Kto ma siły w rękach, ma świat u nóg.”
Tomasz Łęcki, I 6 (123)

„Jest to człowiek szalonej energii, ale co się tyczy daru kombinowania, nie powiem, ażeby posiadał go w wysokim stopniu.”
Tomasz Łęcki, I 6 (126)

„…nabywa nasze weksle, nasz serwis, opętuje mojego ojca i ciotkę, czyli – ze wszystkich stron otacza mnie sieciami jak myśliwiec zwierzynę. To już nie smutny wielbiciel, to nie konkurent, którego można odrzucić, to… zdobywca. O Boże! Nawet nie domyślałam się, jak głęboką jest przepaść, w którą spadam (…). Z salonów do sklepu. To już nie upadek, to hańba… ”
Izabela, I 6

„Stopiło się w nim dwu ludzi: romantyk sprzed roku sześćdziesiątego i pozytywista z siedmdziesiątego”
Szuman, I 10 (322)

„Ach, gdybym wiedział, że śmierć jest zapomnieniem... A jeżeli nie jest?... Nie, w naturze nie ma miłosierdzia... Czy godzi się w nędzne ludzkie serce wlać bezmiar tęsknoty, a nie dać nawet tej pociechy, że śmierć jest nicością?”
Przemyślenia Wokulskiego, I 11 (328)

„Mocno trzymać ludzi czy okoliczności to leżało w naturze Wokulskiego; wszystko i wszystkich chwytałby za kark, wyjąwszy - pannę Izabelę. Ona jedna była istotą, której wobec siebie chciał zostawić absolutną wolność, jeżeli nie panowanie.”
I 12 (372)

"Oto - szeptał mu gdzieś w głębi mózgu - oto jak mści się natura za pogwałcenie jej praw. Za młodu lekceważyłeś serce, drwiłeś z miłości, sprzedałeś się na męża starej kobiecie, a teraz masz!... Przez długie lata oszczędzany kapitał uczuć zwraca ci się dziś z procentem..."
„Dobrze to - myślał - ale w takim razie powinienem zostać rozpustnikiem; dlaczegóż więc myślę o niej jednej?"
"Licho wie - odpowiadał oponent. - Może właśnie ta kobieta najlepiej nadaje się do ciebie. Może naprawdę, jak mówi legenda, dusze wasze stanowiły kiedyś, przed wiekami, jedną całość..."

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  Lalka - streszczenie szczegółowe
2  Dzieje Henryka Szlangbauma jako obraz relacji polsko-żydowskich
3  Czas i miejsce akcji w Lalce Bolesława Prusaartykuł / utwór: O Wokulskim • "Lalka" to pierwsza tak "poważna" książka, jaką przeczytałem. I mimo to była dla mnie bardzo zrozumiała. Dosłownie mnie wciągnęła, może dlatego, że w pewnych wątkach wręcz utożsamiałem się z Wokulskim ;) Nie jest to książka trudna, może tylko to przeplatanie czasowe jest na początku troszkę gubiące, ale z czasem to także robi się ciekawe:) Polecam tę książkę, naprawdę:)
  Mateu (---)

 • Do Pani Emilii Aż taka stara nie jesteś i też powinnaś czytać lektury . Chociaż te , które są ci potrzebne do zdania matury . Jednak to prawda ,że teraz to kazdy głupi maturę zda. ;/
  Patrycja ()

 • nie wiem co zrobiłabym z jutrzejszym przygotowaniem się na polski, gdyby nie klp.pl .i to wcale nie jest tak, że olewam lektury, nie czytam, bo mi się nie chce. po prostu jakąs pomoc trzeba czasem mieć, szczególnie przy takich lekturach, jak "Lalka", "Nad Niemnem" czy "Potop". dzięki!
  rastafarianka ()

 • Lalka sama w sobie jako dzieło jest fascynująca, polecam gorąco! najlepiej oddac sie jej podczas dwutygodniowej przerwy od szkoly np. jakis ferii, usiąść i czytac :) Wokulski rowniez niczego sobie- postac wciągajaca i niemalze w pełni przekonywujaca.
  Pauline ()

 • Do mnie jakoś nie przemawiają te szownistyczne poglądy i idiotyczne postępowanie, a Łęcka jest po prostu podłą, rozpuszczoną kobietą, która nie potrafi uszanować uczuć innych, do tego nie posiada ani trochę samodzielności. Kochać jak Wokulski? To beznadziejne i blazujące, no, i głupie, bo co to była za kobieta... Btw. świetna strona!!
  Pomarańcza ()

 • Jedyna strona na której można znaleźć naprawdę wyczerpujące informacje, szukałem wszędzie cytatów na podstawie których można by było scharakteryzować bohaterów "Lalki" i znalazłem je tylko tutaj. Serdeczne dzięki dla twórców tej strony.
  Kinio ()

 • Mając prawie 40 lat kończę LO dla Dorosłych. Czytałam Lalkę i gorąco polecam jej przeczytanie innym - Kto z młodych potrafi dzisiaj tak kochać jak Wokulski pannę Łęcką ? Przeczytajcie , a przyznacie mi rację. Żadne streszczenie nie odda treści lektury- ANI
  Anonim ()

 • No po prostu brawa dla Atorki!!! Do tej pory nie miałam zamiaru czytać tej lektury, ale po zapoznaniu się z cytatami (zwłaszcza tym ostatnim, który mnie osobiście powalił na kolana) siądę nad tą książką, i oderwę się dopiero, jak dobrnę do końca.
  Lukiferia (fallen.archangel.lucyfer {at} gmail.com)

 • JESTEM TROCHE STARSZA NIŻ WY MŁODZI LUDZIE . POSTANOWIŁAM ZROBIĆ W. ŚREDNIE . KOŃCZE TRZY LETNIE LICEUM IPRZYMIERZAM SIĘ DO MATURY ,CHOĆ TAK NAPRAWDE JEST MI CIĘŻKO NIE MAM POJĘCIA CZY DOBRZE ROBIE.ALE WYBRAŁAM TEMAT - MOTYWY MIŁOŚCI W LITERATURZE . POSTANOWIŁAM ZAJRZEĆ NA STRONE INTERNETOWĄ I POSZUKAĆ JAKIŚ LEKTUR NA WYBRANY TEMAT .DOSZŁAM DO WASZEJ STRONY I CO? SPODOBAŁA MI SIĘ. A WŁAŚNIE JEDNĄ Z LEKTUR WYBRAŁAM "LALKE" B. PRUSA .TA STRONA ,TO DOBRA DLA LUDZI KTÓRZY NIE MAJĄ CZASU. WY MŁODZI TO TAK MAPRAWDE POWINNIŚCIE CZYTAĆ LEKTURY .
  EMILA (EMILA SDZ.PL)
Tagi:
Wokulski - Charakterystyka Stanisława Wokulskiego -