O Wokulskim
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Ale on nie da sobą pomiatać, o nie!... - mówiła prezesowa [o Wokulskim]. - Kto z takiej nędzy potrafił wydobyć się, kto bez cienia zarzutu zrobił majątek, wykształcił się tak jak on, ten może nie dbać o opinie salonów. Wiesz chyba, jaką on dziś gra rolę i po co jeździł do Paryża... Otóż zapewniam cię, że nie on do salonów; ale salony do niego przyjdą, a pierwszą będzie twoja ciotka, jeżeli zdarzy się interes. Ja znam salony lepiej niż ty, moje dziecko, i wierz mi, że one bardzo prędko znajdą się w przedpokoju Wokulskiego. To nie taki próżniak jak Starski ani marzyciel jak książę, ani półgłówek jak Krzeszowski... To człowiek czynu... Szczęśliwą będzie kobieta, którą on wybierze za żonę...”
Zasławska do Izabeli, II 7 (258)

„To tylko wiem jako mężczyzna, że nie potrafiłbym żebrać nawet o miłość. I jeszcze pani powiem - (...) nie tylko nie prosiłbym, ale wprost nie przyjąłbym wyżebranej ofiary z czyjegoś serca. Takie dary zwykle bywają tylko połowiczne...”
Wokulski do Elwiny Jasieńskiej, II 7 (266)

Wokulski o swojej miłości do Izabeli:
„Już zrozumiał, że nie należy do siebie, że wszystkie jego myśli, uczucia i pragnienia, wszystkie zamiary i nadzieje przykute są do tej jednej kobiety. Gdyby ona umarła, nie potrzebowałby się zabijać; jego dusza sama odleciałaby za nią jak ptak, który tylko chwilę odpoczywa na gałęzi. Zresztą nawet nie mówił z nią o miłości, jak nie mówi się o ciężarze ciała albo o powietrzu, które człowieka napełnia i ze wszystkich stron otacza. Jeżeli w ciągu dnia wypadło mu pomyśleć o czym innym niż o niej, wstrząsał się ze zdumienia jak człowiek, który cudem znalazłby się w nie znanej sobie okolicy.
Nie była to miłość, ale ekstaza.”
II 15

„Trzeba było poznawać kobiety nie przez okulary Mickiewiczów, Krasińskich albo Słowackich, ale ze statystyki, która uczy, że każdy biały anioł jest w dziesiątej części prostytutką; no i jeżeli spotkałoby cię rozczarowanie, to choć przyjemne..."
Wokulski, II 15

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  Znaczenie tytułu Lalki
2  Julian Ochocki - idealista naukowy
3  Stanisław Wokulski - charakterystykaKomentarze
artykuł / utwór: O Wokulskim


 • nie zgadzam się z Andrzejem. Nie trzeba czytać lektur "od deski do deski", żeby coś z nich wiedzieć, ale też nie namawiam, ażeby ich w ogóle nie czytać. Jest to źródło wzbogacania słownictwa, ale niektóre z książek nie wymagają ich całkowitego przeczytania...
  majka (margerita551 {at} .wpl.pl.)

 • Ludzie wy zacznijcie czytac lektury a nie tylko na sciagach opieracie swoja wiedze. Jak wy chcecie zdac mature skore nie znacie lektur, a streszczenia wam nic nie pomoga.
  andrzej (endriu1716 {at} wp.pl)

 • Jak dla mnie to ta stronka jest wtworzona fantastycznie!!! ja sama w życiu nigdy nie czytałam lektur ale po odkryciu tego miejsca chociaz opracowania sobie poczytam bo mnie zainteresowało to w jaki sposób są napisane!! Moim zdaniem nie ma tu nudy!!!
  dejzuniaa ()

 • Naprawde świetna stronka!Gratulacje!Nie wiem co bym bez niej zrobiła wiem że zamieszczone na niej treści są zgodne w prawdą co w internecie nie jest takie pewne.Czesto bardzo na nią wchodze jak tylko coś jest potrzebne na polski.Kontunujcie dalej to co robicie bo napewno wiele osób to docenia!
  Ania (anna.lazowa {at} wp.pl)

 • Trochę logiki i nawet po przeczytaniu streszczenia można się łatwo domyślić kto wypowiedział, bądź kogo dotyczy większosć tych cytatów. Choć fakt, że łatwiej byłoby gdyby były podpisane... Ale ogólnie za stronkę wielkie brawa :)
  pizza ()

 • "moczarka"- rusz tylek i czytaj skiazke, najelpeij jest narzekac, ale od narzekania jeszcze nikt nie wyzdrowiał!! Dziewczyna sie starala jak mogla aby stworzyc te strone a Ty tu narzekasz, no nie tylko Ty..Ludzie!!!!Doceńcie pracę innych!! p.s. rusz tylek ,idz do biblioteki i czytaj , zobaczysz jak to łatwo.pzdr
  kos ()

 • otwórzcie sobie i przeczytajcie książkę. To jeden wielki cytat, jak wam się tu nie podoba. Autorka zadała sobie wiele trudu i zapewne pomaga to bardzo tym, którzy tej książki nawet do rkęki nie wzięli. Ja osobiście przeczytałam i jest piękna. A te opracowanie to dopełnienie tego, jak również świetny sposób na odświeżenie wiadomości związanych ze znajomością lektury. Dla autorki wielkie brawa.
  Donia (dominisia_060788 {at} buziaczek.pl)

 • Ktoś próbuje pomóc tym którzy nie czytają tej jakże pięknej książki, a spotyka się z krytyką. Cytety te bardzo często pozostają w pamięci tych którzy czytali i wgłębiali się w powieść. Mnie osobiście stronka się podoba, mimo niewielkiej liczby vytatów;) jednak jak komuś to zbytnio przeszkadza to proszę sobie otworzyć książkę - jeden wielki cytat ;) Pozdrawiam
  Donia ()

 • jak ktos czytal ksiazke to bezproblemu sobie poradzi... i skojarzy do kogo naleza powyzsze cytaty! dzieki za pomoc
  konrad (konrad148 {at} interia.pl)

 • wg mnie za bardzo narzekacie... cytaty wydaja mi sie calkiem sympatycznie opracowane 8).Przyznam sie szczerze i zwielka przykroscia ,ze nie czytalam lekturki ,ale czego jeszcze oczekujecie???;p wiem wszystko idzie do przodu ;D. pozdrawiam
  Natalia ()

 • to może byście sie ruszyli i przeczytali ksiązke, najłatwiej jest narzekać!
  olka (blee {at} wp.pl)

 • niedość ze jest ich mało to jeszcze nie podpisane blee jestem bardzo niezadowolona i nic z tego nie wiem:[:P
  Moczarka (barabara2000 {at} o2.pl)

 • popieram, za mało cytatów!! i tak w ogóle to czego o ne dotyczą...??
  Oloonia (Oloonia_87 {at} op.pl)

 • barzo mało cytatów? i nie ma nic o miłości wokulskiego do izabeli? i nie ma bohatera który mówi te zdania?
  aga ()

 • malo,bardzo malo cytat...i niewidzac autoru cytat..jaki bohater to mowil
  Stas ()


Tagi:
Wokulski - Charakterystyka Stanisława Wokulskiego -