O Wokulskim - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Ale on nie da sobą pomiatać, o nie!... - mówiła prezesowa [o Wokulskim]. - Kto z takiej nędzy potrafił wydobyć się, kto bez cienia zarzutu zrobił majątek, wykształcił się tak jak on, ten może nie dbać o opinie salonów. Wiesz chyba, jaką on dziś gra rolę i po co jeździł do Paryża... Otóż zapewniam cię, że nie on do salonów; ale salony do niego przyjdą, a pierwszą będzie twoja ciotka, jeżeli zdarzy się interes. Ja znam salony lepiej niż ty, moje dziecko, i wierz mi, że one bardzo prędko znajdą się w przedpokoju Wokulskiego. To nie taki próżniak jak Starski ani marzyciel jak książę, ani półgłówek jak Krzeszowski... To człowiek czynu... Szczęśliwą będzie kobieta, którą on wybierze za żonę...”
Zasławska do Izabeli, II 7 (258)

„To tylko wiem jako mężczyzna, że nie potrafiłbym żebrać nawet o miłość. I jeszcze pani powiem - (...) nie tylko nie prosiłbym, ale wprost nie przyjąłbym wyżebranej ofiary z czyjegoś serca. Takie dary zwykle bywają tylko połowiczne...”
Wokulski do Elwiny Jasieńskiej, II 7 (266)

Wokulski o swojej miłości do Izabeli:
„Już zrozumiał, że nie należy do siebie, że wszystkie jego myśli, uczucia i pragnienia, wszystkie zamiary i nadzieje przykute są do tej jednej kobiety. Gdyby ona umarła, nie potrzebowałby się zabijać; jego dusza sama odleciałaby za nią jak ptak, który tylko chwilę odpoczywa na gałęzi. Zresztą nawet nie mówił z nią o miłości, jak nie mówi się o ciężarze ciała albo o powietrzu, które człowieka napełnia i ze wszystkich stron otacza. Jeżeli w ciągu dnia wypadło mu pomyśleć o czym innym niż o niej, wstrząsał się ze zdumienia jak człowiek, który cudem znalazłby się w nie znanej sobie okolicy.
Nie była to miłość, ale ekstaza.”
II 15

„Trzeba było poznawać kobiety nie przez okulary Mickiewiczów, Krasińskich albo Słowackich, ale ze statystyki, która uczy, że każdy biały anioł jest w dziesiątej części prostytutką; no i jeżeli spotkałoby cię rozczarowanie, to choć przyjemne..."
Wokulski, II 15

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  Lalka - streszczenie w pigułce
2  Bolesław Prus - biografia
3  W jaki sposób Wokulski pomaga Wysockiemu?artykuł / utwór: O Wokulskim • "Lalka" to pierwsza tak "poważna" książka, jaką przeczytałem. I mimo to była dla mnie bardzo zrozumiała. Dosłownie mnie wciągnęła, może dlatego, że w pewnych wątkach wręcz utożsamiałem się z Wokulskim ;) Nie jest to książka trudna, może tylko to przeplatanie czasowe jest na początku troszkę gubiące, ale z czasem to także robi się ciekawe:) Polecam tę książkę, naprawdę:)
  Mateu (---)

 • Do Pani Emilii Aż taka stara nie jesteś i też powinnaś czytać lektury . Chociaż te , które są ci potrzebne do zdania matury . Jednak to prawda ,że teraz to kazdy głupi maturę zda. ;/
  Patrycja ()

 • nie wiem co zrobiłabym z jutrzejszym przygotowaniem się na polski, gdyby nie klp.pl .i to wcale nie jest tak, że olewam lektury, nie czytam, bo mi się nie chce. po prostu jakąs pomoc trzeba czasem mieć, szczególnie przy takich lekturach, jak "Lalka", "Nad Niemnem" czy "Potop". dzięki!
  rastafarianka ()

 • Lalka sama w sobie jako dzieło jest fascynująca, polecam gorąco! najlepiej oddac sie jej podczas dwutygodniowej przerwy od szkoly np. jakis ferii, usiąść i czytac :) Wokulski rowniez niczego sobie- postac wciągajaca i niemalze w pełni przekonywujaca.
  Pauline ()

 • Do mnie jakoś nie przemawiają te szownistyczne poglądy i idiotyczne postępowanie, a Łęcka jest po prostu podłą, rozpuszczoną kobietą, która nie potrafi uszanować uczuć innych, do tego nie posiada ani trochę samodzielności. Kochać jak Wokulski? To beznadziejne i blazujące, no, i głupie, bo co to była za kobieta... Btw. świetna strona!!
  Pomarańcza ()

 • Jedyna strona na której można znaleźć naprawdę wyczerpujące informacje, szukałem wszędzie cytatów na podstawie których można by było scharakteryzować bohaterów "Lalki" i znalazłem je tylko tutaj. Serdeczne dzięki dla twórców tej strony.
  Kinio ()

 • Mając prawie 40 lat kończę LO dla Dorosłych. Czytałam Lalkę i gorąco polecam jej przeczytanie innym - Kto z młodych potrafi dzisiaj tak kochać jak Wokulski pannę Łęcką ? Przeczytajcie , a przyznacie mi rację. Żadne streszczenie nie odda treści lektury- ANI
  Anonim ()

 • No po prostu brawa dla Atorki!!! Do tej pory nie miałam zamiaru czytać tej lektury, ale po zapoznaniu się z cytatami (zwłaszcza tym ostatnim, który mnie osobiście powalił na kolana) siądę nad tą książką, i oderwę się dopiero, jak dobrnę do końca.
  Lukiferia (fallen.archangel.lucyfer {at} gmail.com)

 • JESTEM TROCHE STARSZA NIŻ WY MŁODZI LUDZIE . POSTANOWIŁAM ZROBIĆ W. ŚREDNIE . KOŃCZE TRZY LETNIE LICEUM IPRZYMIERZAM SIĘ DO MATURY ,CHOĆ TAK NAPRAWDE JEST MI CIĘŻKO NIE MAM POJĘCIA CZY DOBRZE ROBIE.ALE WYBRAŁAM TEMAT - MOTYWY MIŁOŚCI W LITERATURZE . POSTANOWIŁAM ZAJRZEĆ NA STRONE INTERNETOWĄ I POSZUKAĆ JAKIŚ LEKTUR NA WYBRANY TEMAT .DOSZŁAM DO WASZEJ STRONY I CO? SPODOBAŁA MI SIĘ. A WŁAŚNIE JEDNĄ Z LEKTUR WYBRAŁAM "LALKE" B. PRUSA .TA STRONA ,TO DOBRA DLA LUDZI KTÓRZY NIE MAJĄ CZASU. WY MŁODZI TO TAK MAPRAWDE POWINNIŚCIE CZYTAĆ LEKTURY .
  EMILA (EMILA SDZ.PL)
Tagi:
Wokulski - Charakterystyka Stanisława Wokulskiego -