O Wokulskim
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Szuman, II 1 (16-17)

„Czasem zdaje mi się, że jest to człowiek skrzywdzony przez społeczeństwo. Ale o tym cicho!... Społeczność nikogo nie krzywdzi...”
Rzecki, II 1 (23)

„A ja za czym goniłem? Naprzód - za perpetuum mobile i kierowaniem balonami, potem za zdobyciem stanowiska, do którego nie dopuszczali mnie moi właśni sprzymierzeńcy, nareszcie za kobietą, do której prawie nie wolno mi się zbliżyć. A zawsze albo poświęcałem się, albo ulegałem ideom wytworzonym przez klasy, które chciały mnie zrobić swoim sługą i niewolnikiem."
Wokuslki, II 3 (146)

"Czym ja jestem?" - pytał się nieraz i stopniowo formułował sobie odpowiedź:
"Jestem człowiek zmarnowany. Miałem ogromne zdolności i energię, lecz - nie zrobiłem nic dla cywilizacji. Ci znakomici ludzie, jakich tu spotykam, nie mają nawet połowy moich sił i mimo to zostawiają po sobie machiny, gmachy, utwory sztuki, nowe poglądy. Lecz ja co zostawię?... Chyba mój sklep, który dziś upadłby, gdyby go nie pilnował Rzecki... A przecież nie próżnowałem: szarpałem się za trzech ludzi i gdyby mi nie pomógł przypadek, nie miałbym nawet tego majątku, jaki posiadam!.. "
Wokulski, II 3 (153)

„(...) Przyszło mu na myśl: na co to, on strwonił siły i życie?...
Na walkę z otoczeniem, do którego nie przystawał. Gdy miał ochotę uczyć się, nie mógł, ponieważ w jego kraju potrzebowano nie uczonych, ale - chłopców i subiektów sklepowych. Gdy chciał służyć społeczeństwu, choćby ofiarą własnego życia, podsunięto mu fantastyczne marzenia zamiast programu, a potem - zapomniano o nim. Gdy szukał pracy, nie dano mu jej, lecz wskazano szeroki gościniec do ożenienia się ze starszą kobietą dla pieniędzy. Gdy nareszcie zakochał się i chciał zostać legalnym ojcem rodziny, kapłanem domowego ogniska, którego świętość wszyscy dokoła zachwalali, postawiono go w położeniu bez wyjścia. Tak, że nie wie nawet, czy kobieta, za którą szalał, jest zwykłą kokietką o przewróconej głowie, czy może taką jak on zbłąkaną istotą, która nie znalazła właściwej dla siebie drogi. Sądząc jej czyny, jest to panna na wydaniu, która szuka najlepszej partii; patrząc w jej oczy, jest to anielska dusza, której konwenanse ludzkie spętały skrzydła.
II 3 (153)

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  Język ezopowy w Lalce
2  Julian Ochocki - idealista naukowy
3  Trzy pokolenia idealistów w „Lalce” Bolesława Prusa, czyli powieść o „straconych złudzeniach”Komentarze
artykuł / utwór: O Wokulskim


 • nie zgadzam się z Andrzejem. Nie trzeba czytać lektur "od deski do deski", żeby coś z nich wiedzieć, ale też nie namawiam, ażeby ich w ogóle nie czytać. Jest to źródło wzbogacania słownictwa, ale niektóre z książek nie wymagają ich całkowitego przeczytania...
  majka (margerita551 {at} .wpl.pl.)

 • Ludzie wy zacznijcie czytac lektury a nie tylko na sciagach opieracie swoja wiedze. Jak wy chcecie zdac mature skore nie znacie lektur, a streszczenia wam nic nie pomoga.
  andrzej (endriu1716 {at} wp.pl)

 • Jak dla mnie to ta stronka jest wtworzona fantastycznie!!! ja sama w życiu nigdy nie czytałam lektur ale po odkryciu tego miejsca chociaz opracowania sobie poczytam bo mnie zainteresowało to w jaki sposób są napisane!! Moim zdaniem nie ma tu nudy!!!
  dejzuniaa ()

 • Naprawde świetna stronka!Gratulacje!Nie wiem co bym bez niej zrobiła wiem że zamieszczone na niej treści są zgodne w prawdą co w internecie nie jest takie pewne.Czesto bardzo na nią wchodze jak tylko coś jest potrzebne na polski.Kontunujcie dalej to co robicie bo napewno wiele osób to docenia!
  Ania (anna.lazowa {at} wp.pl)

 • Trochę logiki i nawet po przeczytaniu streszczenia można się łatwo domyślić kto wypowiedział, bądź kogo dotyczy większosć tych cytatów. Choć fakt, że łatwiej byłoby gdyby były podpisane... Ale ogólnie za stronkę wielkie brawa :)
  pizza ()

 • "moczarka"- rusz tylek i czytaj skiazke, najelpeij jest narzekac, ale od narzekania jeszcze nikt nie wyzdrowiał!! Dziewczyna sie starala jak mogla aby stworzyc te strone a Ty tu narzekasz, no nie tylko Ty..Ludzie!!!!Doceńcie pracę innych!! p.s. rusz tylek ,idz do biblioteki i czytaj , zobaczysz jak to łatwo.pzdr
  kos ()

 • otwórzcie sobie i przeczytajcie książkę. To jeden wielki cytat, jak wam się tu nie podoba. Autorka zadała sobie wiele trudu i zapewne pomaga to bardzo tym, którzy tej książki nawet do rkęki nie wzięli. Ja osobiście przeczytałam i jest piękna. A te opracowanie to dopełnienie tego, jak również świetny sposób na odświeżenie wiadomości związanych ze znajomością lektury. Dla autorki wielkie brawa.
  Donia (dominisia_060788 {at} buziaczek.pl)

 • Ktoś próbuje pomóc tym którzy nie czytają tej jakże pięknej książki, a spotyka się z krytyką. Cytety te bardzo często pozostają w pamięci tych którzy czytali i wgłębiali się w powieść. Mnie osobiście stronka się podoba, mimo niewielkiej liczby vytatów;) jednak jak komuś to zbytnio przeszkadza to proszę sobie otworzyć książkę - jeden wielki cytat ;) Pozdrawiam
  Donia ()

 • jak ktos czytal ksiazke to bezproblemu sobie poradzi... i skojarzy do kogo naleza powyzsze cytaty! dzieki za pomoc
  konrad (konrad148 {at} interia.pl)

 • wg mnie za bardzo narzekacie... cytaty wydaja mi sie calkiem sympatycznie opracowane 8).Przyznam sie szczerze i zwielka przykroscia ,ze nie czytalam lekturki ,ale czego jeszcze oczekujecie???;p wiem wszystko idzie do przodu ;D. pozdrawiam
  Natalia ()

 • to może byście sie ruszyli i przeczytali ksiązke, najłatwiej jest narzekać!
  olka (blee {at} wp.pl)

 • niedość ze jest ich mało to jeszcze nie podpisane blee jestem bardzo niezadowolona i nic z tego nie wiem:[:P
  Moczarka (barabara2000 {at} o2.pl)

 • popieram, za mało cytatów!! i tak w ogóle to czego o ne dotyczą...??
  Oloonia (Oloonia_87 {at} op.pl)

 • barzo mało cytatów? i nie ma nic o miłości wokulskiego do izabeli? i nie ma bohatera który mówi te zdania?
  aga ()

 • malo,bardzo malo cytat...i niewidzac autoru cytat..jaki bohater to mowil
  Stas ()


Tagi:
Wokulski - Charakterystyka Stanisława Wokulskiego -