O Wokulskim - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
"Więc i ona powinna by mnie kochać... - mówił Wokulski. A potem dodawał: - Jeżeli klacz wygra na wyścigach, będzie to znakiem, że mnie panna Izabela pokocha... Ach! stary głupcze, wariacie, do czego ty dochodzisz?..."
Wokulski rozmawiający z samym sobą, I 12 (400)

„Dla jego lwiej natury potrzebne były silne wzruszenia; przy nich dopiero dusza szarpana namiętnością odzyskiwała równowagę.”
I 13 (416)

"We mnie jest dwu ludzi - mówił - jeden zupełnie rozsądny, drugi wariat. Który zaś zwycięży?... Ach, o to się już nie troszczę. Ale co zrobię, jeżeli wygra ten mądry?... Cóż to za okropna rzecz posiadając wielki kapitał uczuć złożyć go samicy innego gatunku: krowie, gęsi albo czemuś jeszcze gorszemu?... Cóż to za upokorzenie śmiać się z triumfów jakiegoś byka albo gąsiora, a jednocześnie płakać nad własnym sercem, tak boleśnie rozdartym, tak haniebnie podeptanym?... Czy warto żyć dalej w podobnych warunkach?"
Wokulski, I 15 (464)

„Wyrzeka się, gardzi dziesięcioma tysiącami rubli, on, który ośm lat temu musiał pożyczać ode mnie po dziesięć rubli na miesiąc, ażeby za to wykarmić się jak nędzarz... A teraz rzuca w błoto dziesięć tysięcy rubli, pakuje w kamienicę dziewięćdziesiąt tysięcy, robi aktorom prezent po kilkadziesiąt rubli... Jak mi Bóg miły, nic nie rozumiem! I to niby jest pozytywista, człowiek realnie myślący... Mnie nazywają starym romantykiem, ale przecież takich głupstw nie robiłbym...”
Rzecki, I 18 (548)

„Machina parowa przecież nie młynek do kawy, to wielka machina; ale gdy w niej zardzewieją kółka, stanie się gratem bezużytecznym i nawet niebezpiecznym. Otóż w Wokulskim jest podobne kółko, które rdzewieje i psuje się...”
Szuman, II 1 (16)

„Tysiąc centnarów śniegu, rozdzielonego na płatki, tylko przysypują ziemię nie szkodząc najmniejszej trawce; ale sto centnarów śniegu zbitych w jedną lawinę burzy chałupy i zabija ludzi. Gdyby Wokulski kochał się przez całe życie co tydzień w innej, wyglądałby jak pączek, miałby swobodną myśl i mógłby zrobić wiele dobrego na świecie. Ale on, jak skąpiec, gromadził kapitały sercowe, no i widzimy skutek tej oszczędności. Miłość jest wtedy piękną, kiedy ma wdzięki motyla; ale gdy po długim letargu obudzi się jak tygrys, dziękuję za zabawę!... Co innego człowiek z dobrym apetytem, a co innego ten, któremu głód skręca wnętrzności...”

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  Lalka - streszczenie szczegółowe
2  Lalka streszczenie (video)
3  Realizm Lalkiartykuł / utwór: O Wokulskim • "Lalka" to pierwsza tak "poważna" książka, jaką przeczytałem. I mimo to była dla mnie bardzo zrozumiała. Dosłownie mnie wciągnęła, może dlatego, że w pewnych wątkach wręcz utożsamiałem się z Wokulskim ;) Nie jest to książka trudna, może tylko to przeplatanie czasowe jest na początku troszkę gubiące, ale z czasem to także robi się ciekawe:) Polecam tę książkę, naprawdę:)
  Mateu (---)

 • Do Pani Emilii Aż taka stara nie jesteś i też powinnaś czytać lektury . Chociaż te , które są ci potrzebne do zdania matury . Jednak to prawda ,że teraz to kazdy głupi maturę zda. ;/
  Patrycja ()

 • nie wiem co zrobiłabym z jutrzejszym przygotowaniem się na polski, gdyby nie klp.pl .i to wcale nie jest tak, że olewam lektury, nie czytam, bo mi się nie chce. po prostu jakąs pomoc trzeba czasem mieć, szczególnie przy takich lekturach, jak "Lalka", "Nad Niemnem" czy "Potop". dzięki!
  rastafarianka ()

 • Lalka sama w sobie jako dzieło jest fascynująca, polecam gorąco! najlepiej oddac sie jej podczas dwutygodniowej przerwy od szkoly np. jakis ferii, usiąść i czytac :) Wokulski rowniez niczego sobie- postac wciągajaca i niemalze w pełni przekonywujaca.
  Pauline ()

 • Do mnie jakoś nie przemawiają te szownistyczne poglądy i idiotyczne postępowanie, a Łęcka jest po prostu podłą, rozpuszczoną kobietą, która nie potrafi uszanować uczuć innych, do tego nie posiada ani trochę samodzielności. Kochać jak Wokulski? To beznadziejne i blazujące, no, i głupie, bo co to była za kobieta... Btw. świetna strona!!
  Pomarańcza ()

 • Jedyna strona na której można znaleźć naprawdę wyczerpujące informacje, szukałem wszędzie cytatów na podstawie których można by było scharakteryzować bohaterów "Lalki" i znalazłem je tylko tutaj. Serdeczne dzięki dla twórców tej strony.
  Kinio ()

 • Mając prawie 40 lat kończę LO dla Dorosłych. Czytałam Lalkę i gorąco polecam jej przeczytanie innym - Kto z młodych potrafi dzisiaj tak kochać jak Wokulski pannę Łęcką ? Przeczytajcie , a przyznacie mi rację. Żadne streszczenie nie odda treści lektury- ANI
  Anonim ()

 • No po prostu brawa dla Atorki!!! Do tej pory nie miałam zamiaru czytać tej lektury, ale po zapoznaniu się z cytatami (zwłaszcza tym ostatnim, który mnie osobiście powalił na kolana) siądę nad tą książką, i oderwę się dopiero, jak dobrnę do końca.
  Lukiferia (fallen.archangel.lucyfer {at} gmail.com)

 • JESTEM TROCHE STARSZA NIŻ WY MŁODZI LUDZIE . POSTANOWIŁAM ZROBIĆ W. ŚREDNIE . KOŃCZE TRZY LETNIE LICEUM IPRZYMIERZAM SIĘ DO MATURY ,CHOĆ TAK NAPRAWDE JEST MI CIĘŻKO NIE MAM POJĘCIA CZY DOBRZE ROBIE.ALE WYBRAŁAM TEMAT - MOTYWY MIŁOŚCI W LITERATURZE . POSTANOWIŁAM ZAJRZEĆ NA STRONE INTERNETOWĄ I POSZUKAĆ JAKIŚ LEKTUR NA WYBRANY TEMAT .DOSZŁAM DO WASZEJ STRONY I CO? SPODOBAŁA MI SIĘ. A WŁAŚNIE JEDNĄ Z LEKTUR WYBRAŁAM "LALKE" B. PRUSA .TA STRONA ,TO DOBRA DLA LUDZI KTÓRZY NIE MAJĄ CZASU. WY MŁODZI TO TAK MAPRAWDE POWINNIŚCIE CZYTAĆ LEKTURY .
  EMILA (EMILA SDZ.PL)
Tagi:
Wokulski - Charakterystyka Stanisława Wokulskiego -