O Wokulskim
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
"Więc i ona powinna by mnie kochać... - mówił Wokulski. A potem dodawał: - Jeżeli klacz wygra na wyścigach, będzie to znakiem, że mnie panna Izabela pokocha... Ach! stary głupcze, wariacie, do czego ty dochodzisz?..."
Wokulski rozmawiający z samym sobą, I 12 (400)

„Dla jego lwiej natury potrzebne były silne wzruszenia; przy nich dopiero dusza szarpana namiętnością odzyskiwała równowagę.”
I 13 (416)

"We mnie jest dwu ludzi - mówił - jeden zupełnie rozsądny, drugi wariat. Który zaś zwycięży?... Ach, o to się już nie troszczę. Ale co zrobię, jeżeli wygra ten mądry?... Cóż to za okropna rzecz posiadając wielki kapitał uczuć złożyć go samicy innego gatunku: krowie, gęsi albo czemuś jeszcze gorszemu?... Cóż to za upokorzenie śmiać się z triumfów jakiegoś byka albo gąsiora, a jednocześnie płakać nad własnym sercem, tak boleśnie rozdartym, tak haniebnie podeptanym?... Czy warto żyć dalej w podobnych warunkach?"
Wokulski, I 15 (464)

„Wyrzeka się, gardzi dziesięcioma tysiącami rubli, on, który ośm lat temu musiał pożyczać ode mnie po dziesięć rubli na miesiąc, ażeby za to wykarmić się jak nędzarz... A teraz rzuca w błoto dziesięć tysięcy rubli, pakuje w kamienicę dziewięćdziesiąt tysięcy, robi aktorom prezent po kilkadziesiąt rubli... Jak mi Bóg miły, nic nie rozumiem! I to niby jest pozytywista, człowiek realnie myślący... Mnie nazywają starym romantykiem, ale przecież takich głupstw nie robiłbym...”
Rzecki, I 18 (548)

„Machina parowa przecież nie młynek do kawy, to wielka machina; ale gdy w niej zardzewieją kółka, stanie się gratem bezużytecznym i nawet niebezpiecznym. Otóż w Wokulskim jest podobne kółko, które rdzewieje i psuje się...”
Szuman, II 1 (16)

„Tysiąc centnarów śniegu, rozdzielonego na płatki, tylko przysypują ziemię nie szkodząc najmniejszej trawce; ale sto centnarów śniegu zbitych w jedną lawinę burzy chałupy i zabija ludzi. Gdyby Wokulski kochał się przez całe życie co tydzień w innej, wyglądałby jak pączek, miałby swobodną myśl i mógłby zrobić wiele dobrego na świecie. Ale on, jak skąpiec, gromadził kapitały sercowe, no i widzimy skutek tej oszczędności. Miłość jest wtedy piękną, kiedy ma wdzięki motyla; ale gdy po długim letargu obudzi się jak tygrys, dziękuję za zabawę!... Co innego człowiek z dobrym apetytem, a co innego ten, któremu głód skręca wnętrzności...”

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  Trzy pokolenia idealistów w „Lalce” Bolesława Prusa, czyli powieść o „straconych złudzeniach”
2  Lalka - streszczenie szczegółowe
3  Lalka - streszczenie w pigułceKomentarze
artykuł / utwór: O Wokulskim


 • nie zgadzam się z Andrzejem. Nie trzeba czytać lektur "od deski do deski", żeby coś z nich wiedzieć, ale też nie namawiam, ażeby ich w ogóle nie czytać. Jest to źródło wzbogacania słownictwa, ale niektóre z książek nie wymagają ich całkowitego przeczytania...
  majka (margerita551 {at} .wpl.pl.)

 • Ludzie wy zacznijcie czytac lektury a nie tylko na sciagach opieracie swoja wiedze. Jak wy chcecie zdac mature skore nie znacie lektur, a streszczenia wam nic nie pomoga.
  andrzej (endriu1716 {at} wp.pl)

 • Jak dla mnie to ta stronka jest wtworzona fantastycznie!!! ja sama w życiu nigdy nie czytałam lektur ale po odkryciu tego miejsca chociaz opracowania sobie poczytam bo mnie zainteresowało to w jaki sposób są napisane!! Moim zdaniem nie ma tu nudy!!!
  dejzuniaa ()

 • Naprawde świetna stronka!Gratulacje!Nie wiem co bym bez niej zrobiła wiem że zamieszczone na niej treści są zgodne w prawdą co w internecie nie jest takie pewne.Czesto bardzo na nią wchodze jak tylko coś jest potrzebne na polski.Kontunujcie dalej to co robicie bo napewno wiele osób to docenia!
  Ania (anna.lazowa {at} wp.pl)

 • Trochę logiki i nawet po przeczytaniu streszczenia można się łatwo domyślić kto wypowiedział, bądź kogo dotyczy większosć tych cytatów. Choć fakt, że łatwiej byłoby gdyby były podpisane... Ale ogólnie za stronkę wielkie brawa :)
  pizza ()

 • "moczarka"- rusz tylek i czytaj skiazke, najelpeij jest narzekac, ale od narzekania jeszcze nikt nie wyzdrowiał!! Dziewczyna sie starala jak mogla aby stworzyc te strone a Ty tu narzekasz, no nie tylko Ty..Ludzie!!!!Doceńcie pracę innych!! p.s. rusz tylek ,idz do biblioteki i czytaj , zobaczysz jak to łatwo.pzdr
  kos ()

 • otwórzcie sobie i przeczytajcie książkę. To jeden wielki cytat, jak wam się tu nie podoba. Autorka zadała sobie wiele trudu i zapewne pomaga to bardzo tym, którzy tej książki nawet do rkęki nie wzięli. Ja osobiście przeczytałam i jest piękna. A te opracowanie to dopełnienie tego, jak również świetny sposób na odświeżenie wiadomości związanych ze znajomością lektury. Dla autorki wielkie brawa.
  Donia (dominisia_060788 {at} buziaczek.pl)

 • Ktoś próbuje pomóc tym którzy nie czytają tej jakże pięknej książki, a spotyka się z krytyką. Cytety te bardzo często pozostają w pamięci tych którzy czytali i wgłębiali się w powieść. Mnie osobiście stronka się podoba, mimo niewielkiej liczby vytatów;) jednak jak komuś to zbytnio przeszkadza to proszę sobie otworzyć książkę - jeden wielki cytat ;) Pozdrawiam
  Donia ()

 • jak ktos czytal ksiazke to bezproblemu sobie poradzi... i skojarzy do kogo naleza powyzsze cytaty! dzieki za pomoc
  konrad (konrad148 {at} interia.pl)

 • wg mnie za bardzo narzekacie... cytaty wydaja mi sie calkiem sympatycznie opracowane 8).Przyznam sie szczerze i zwielka przykroscia ,ze nie czytalam lekturki ,ale czego jeszcze oczekujecie???;p wiem wszystko idzie do przodu ;D. pozdrawiam
  Natalia ()

 • to może byście sie ruszyli i przeczytali ksiązke, najłatwiej jest narzekać!
  olka (blee {at} wp.pl)

 • niedość ze jest ich mało to jeszcze nie podpisane blee jestem bardzo niezadowolona i nic z tego nie wiem:[:P
  Moczarka (barabara2000 {at} o2.pl)

 • popieram, za mało cytatów!! i tak w ogóle to czego o ne dotyczą...??
  Oloonia (Oloonia_87 {at} op.pl)

 • barzo mało cytatów? i nie ma nic o miłości wokulskiego do izabeli? i nie ma bohatera który mówi te zdania?
  aga ()

 • malo,bardzo malo cytat...i niewidzac autoru cytat..jaki bohater to mowil
  Stas ()


Tagi:
Wokulski - Charakterystyka Stanisława Wokulskiego -