Tomasz Łęcki – ojciec Izabeli, bankrut i utracjusz. Człowiek przekonany o własnej wielkości, nieznający się na interesach, naiwny i skłonny do manipulowania nim.

Panna Florentyna – kuzynka Łęckich, mieszkająca z nimi.

Hrabina Joanna Karolowa – siostra Łęckiego, ciotka Izabeli. Na pokaz zajmuje się działalnością charytatywną.

Mraczewski – subiekt w sklepie Wokulskiego, elegant, piękniś, bawidamek, podrywający kobiety, także Izabelę i panią Stawską. Z powodu dwuznacznych uwag w stosunku do Izabeli został przez Wokulskiego zwolniony z posady, potem za sprawą jednego słowa panny Wokulski dał mu pracę w Moskwie.


Klejn – subiekt w sklepie Wokulskiego, socjalista.

Lisiecki - subiekt w sklepie Wokulskiego, antysemita.

Szuman – lekarz, Żyd, zajmujący się badaniem włosów, po trosze dziwak, przyjaciel Wokulskiego. W młodości kochał się z wzajemnością, ale żona mu umarła. Człowiek potrafiący trzeźwo ocenić sytuację, od początku widzi, że przyczyną rozstrojenia Wokulskiego jest miłość do Izabeli.

Henryk Szlangbaum – Żyd, subiekt w sklepie Wokulskiego. Mimo przyjęcia przez niego wielu obyczajów chrześcijan piętnowany przez innych subiektów ze względu na swoje pochodzenie.

Stary Szlangbaum – ojciec Henryka, Żyd, lichwiarz, współpracownik Wokulskiego. To on wylicytował w jego imieniu kamienicę, a potem odkupił od niego sklep i cały dobytek.

Pani Stawska – kobieta szlachetna i piękna. Kilka lat temu jej mąż wyjechał z kraju, oskarżony o zabójstwo lichwiarki i nie wrócił. Ma córkę Helenę, żyje w ubóstwie z nią i teściową.

Pani Meliton – swatka, pomagająca Wokulskiemu zdobyć rękę Izabeli, dostarcza mu informacji o Łęckiej.

Baronowa Krzeszowska – mieszka w kamienicy Łęckich, chciała ją odkupić od Łęckiego, ale została przez Wokulskiego przelicytowana. Po śmierci córki rozstała się z mężem. Fanatycznie przywiązana do zmarłego dziecka, oskarżyła Stawską o kradzież lalki z pokoju córki.

Baron Krzeszowski – człowiek próżny, śmieszny, ale antypatyczny. Sprzedał żonie swoją ulubioną klacz, którą kupił potem Wokulski. Gdy klacz wygrała na wyścigach, wpadł we wściekłość i nawymyślał Izabeli, przez co został przez Wokulskiego wezwany na pojedynek.

strona:   - 1 -  - 2 - 

  Dowiedz się więcej
1  Główne wątki powieści
2  Typy narracji w „Lalce”
3  Znaczenie tytułu LalkiKomentarze
artykuł / utwór: Pozostali bohaterowie


 • Tak.. Wszystko ladnie, pieknie i na temat, tylko dlaczego Nauczyciele pytaja o wieksze szczegoly?? :D Dlatego, ze stali sie bardziej Cwani jak Nasza Polska Mlodziez ;) Pozdrawiam Wszystkich i Gratulacje dla Autora ;))
  Dominik (lolik {at} o2.pl)

 • Niestety moja nauczycielka to chyba czytała. Teraz pyta dokładniej i to bardzo. Powiedziała, że czytała większośc opracowań i wie jakie pytania zadawać. To wszystko dlatego bo wie, że młodzież nie czyta Lalki :/:/:/
  miron (miiron {at} op.pl)

 • Genialne!Szybko i proste zapada w pamięć momentalnie. Jutro kartkówka...
  Joasia ()

 • dzieki za udostepnienie tej stronki bardzo mi sie przydała na kartkówkę z polskiego SUPER
  klaudia ()

 • Streszczenie i opracowanie krótkie,zwięzłe i treściwe. No i pomocne;)
  Kamila ()Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi: