Pozostali bohaterowie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tomasz Łęcki – ojciec Izabeli, bankrut i utracjusz. Człowiek przekonany o własnej wielkości, nieznający się na interesach, naiwny i skłonny do manipulowania nim.

Panna Florentyna – kuzynka Łęckich, mieszkająca z nimi.

Hrabina Joanna Karolowa – siostra Łęckiego, ciotka Izabeli. Na pokaz zajmuje się działalnością charytatywną.

Mraczewski – subiekt w sklepie Wokulskiego, elegant, piękniś, bawidamek, podrywający kobiety, także Izabelę i panią Stawską. Z powodu dwuznacznych uwag w stosunku do Izabeli został przez Wokulskiego zwolniony z posady, potem za sprawą jednego słowa panny Wokulski dał mu pracę w Moskwie.

Klejn – subiekt w sklepie Wokulskiego, socjalista.

Lisiecki - subiekt w sklepie Wokulskiego, antysemita.

Szuman – lekarz, Żyd, zajmujący się badaniem włosów, po trosze dziwak, przyjaciel Wokulskiego. W młodości kochał się z wzajemnością, ale żona mu umarła. Człowiek potrafiący trzeźwo ocenić sytuację, od początku widzi, że przyczyną rozstrojenia Wokulskiego jest miłość do Izabeli.

Henryk Szlangbaum – Żyd, subiekt w sklepie Wokulskiego. Mimo przyjęcia przez niego wielu obyczajów chrześcijan piętnowany przez innych subiektów ze względu na swoje pochodzenie.

Stary Szlangbaum – ojciec Henryka, Żyd, lichwiarz, współpracownik Wokulskiego. To on wylicytował w jego imieniu kamienicę, a potem odkupił od niego sklep i cały dobytek.

Pani Stawska – kobieta szlachetna i piękna. Kilka lat temu jej mąż wyjechał z kraju, oskarżony o zabójstwo lichwiarki i nie wrócił. Ma córkę Helenę, żyje w ubóstwie z nią i teściową.

Pani Meliton – swatka, pomagająca Wokulskiemu zdobyć rękę Izabeli, dostarcza mu informacji o Łęckiej.

Baronowa Krzeszowska – mieszka w kamienicy Łęckich, chciała ją odkupić od Łęckiego, ale została przez Wokulskiego przelicytowana. Po śmierci córki rozstała się z mężem. Fanatycznie przywiązana do zmarłego dziecka, oskarżyła Stawską o kradzież lalki z pokoju córki.Baron Krzeszowski – człowiek próżny, śmieszny, ale antypatyczny. Sprzedał żonie swoją ulubioną klacz, którą kupił potem Wokulski. Gdy klacz wygrała na wyścigach, wpadł we wściekłość i nawymyślał Izabeli, przez co został przez Wokulskiego wezwany na pojedynek.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Lalka - streszczenie w pigułce
2  Dlaczego Stanisław Wokulski miał czerwone dłonie?
3  Stanisław Wokulski - charakterystykaartykuł / utwór: Pozostali bohaterowie • "Juzek" Czy gatunek ryby jaka jedli na obiad jest tym "ważnym" szczegółem, którego nie ma w streszczeniu? Jesli Twoja nauczycielka pyta o takie sprawy, to Ci szczerze wspolczuję. Wychodzę z załozenia, ze uczen powinien z tresci wiedziec to, co ma wplyw na odbior ksiązki i jej przeslanie.
  Piter ()

 • dobre streszczenie ale nie ma wielu waznych szczegolow ... moja sorka na sprawdzianie z tresci dala pytanie "jaka rybe jedli na obiad..." ;| a to poprostu Sandacza
  juzek ()

 • Oscara? Chyba nie wiesz co porównujesz. A oczekiwanie od ucznia, że po przeczytaniu iluśset stron książki będzie pamiętał szczegóły jest śmieszne i świadczy o głupocie nauczyciela.
  j. ()

 • hmm, strona dobra.. postaci są w miare opisanę, jesli ktoś przeczytał to i jedno zdanie wystarczy żeby przypomnieć sobie postać.. jednak niektóre zostały pominiętę.. niestety.
  Ania ()

 • dobre streszczenia,ale mam nadzieje ze wystarcza na sprawdzian z lalki:)bo nie ma w nich opisanych wielu szczególów , pewnie istotnych dla nauczyciela.pozdrawiam:)
  Patrycja:) ()

 • jak wy czytacie, jak mozna Rzeckiego umiescic w pozostalych bohaterach skoro ma wlasna charakterystyke? bez komentarza, ksiazke polecam stronka tez jest rewelacyjna ale uwazam ze nie ma jak przeczytac a potem dopiero uporzadkowac sobie z klp:) pozdrawiam:)
  gosc ()

 • rzeczywiście, ani slowa o rzeckim! i nic o starskim tak wlaściwie! przydałoby sie to naprawić ;) ogólnie w porządku, dzięki temu mozna sobie uporządkować po trosze wszystko.
  gigli ()

 • a moja książka miała 1001 stron dokładnie...czytałam o czytałam...bardzo mnie "wciągneła" ale niestety książka nie spełniła za bardzo moich oczekiwań :( a mianowicie nie podejrzewałam że tak się skończy...streszczenie opisuje wszystkie ważne wydarzenia- polecam :)
  Marta (xpsilon {at} vp.pl)

 • Przeczytałem ,,Lalkę", ale jednak te ponad 600 stron to duzo i nie zapomiętuje się wszystkich szczegółów. Stronka bardzo przydatna !!! Pozdrawiam autora.
  Freak (freak89 {at} op.pl)
Tagi: