Pozostali bohaterowie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Collins – nauczyciel angielskiego Wokulskiego.

Prezesowa Zasławska – szlachetna matrona, bogata arystokratka, pragnąca w swoim Zasławiu pomagać chłopom. W młodości kochała się z wzajemnością w stryju Wokulskiego. Sprzyja staraniom Wokulskiego o rękę Izabeli.

Książę – arystokrata, idealista, patriota. To z jego inicjatywy Wokulski organizuje spółkę do handlu ze wschodem. Człowiek wierzący w wyższość swojej klasy społecznej.

Maruszewicz – młody cwaniaczek, znajomy Krzeszowskich. Człowiek próżny i oszust, ukradł Krzeszowskiemu 200 rubli z 800, które Wokulski zapłacił za klacz barona.

Suzin – przyjaciel Wokulskiego jeszcze z Syberii, prowadził z nim interesy w Paryżu.

Julian Ochocki – kuzyn Izabeli, naukowiec. Człowiek bardzo zdolny, inteligentny absolwent dwóch wyższych uczelni. Chce poświęcić się nauce, interesuje się projektami wynalezienia maszyny latającej.

Liciński – hrabia-Anglik.

Kazimierz Starski – krewny Zasławskiej, kuzyn Izabeli Łęckiej.

Geist – francuski profesor chemii, wynalazca. Przez uczonych paryskich uznany za wariata, pracuje nad stworzeniem metalu lżejszego od powietrza. Próbował namówić Wokulskiego do współpracy nad swoim projektem.

Baron Dalski – członek spółki handlowej, początkowo konkurent panny Izabeli, później narzeczony i mąż Eweliny Janockiej. Człowiek stary i brzydki. Zakochany w Ewelinie bez pamięci, nie widzi jej wad, a przede wszystkim tego, że jego narzeczona flirtuje ze Starskim.

Kazimiera Wąsowska – bogata wdowa, arystokratka. Swego czasu planowała wyjść za Starskiego, w tej chwili flirtuje z wieloma mężczyznami, z żadnym nie chce się związać na stałe. Węgrowicz – radca, próżniak, przepędzający cały czas w restauracji przy kuflu piwa.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Lalka - streszczenie szczegółowe
2  Izabela Łęcka – przedstawicielka arystokratycznego salonu
3  Julian Ochocki - idealista naukowyartykuł / utwór: Pozostali bohaterowie • "Juzek" Czy gatunek ryby jaka jedli na obiad jest tym "ważnym" szczegółem, którego nie ma w streszczeniu? Jesli Twoja nauczycielka pyta o takie sprawy, to Ci szczerze wspolczuję. Wychodzę z załozenia, ze uczen powinien z tresci wiedziec to, co ma wplyw na odbior ksiązki i jej przeslanie.
  Piter ()

 • dobre streszczenie ale nie ma wielu waznych szczegolow ... moja sorka na sprawdzianie z tresci dala pytanie "jaka rybe jedli na obiad..." ;| a to poprostu Sandacza
  juzek ()

 • Oscara? Chyba nie wiesz co porównujesz. A oczekiwanie od ucznia, że po przeczytaniu iluśset stron książki będzie pamiętał szczegóły jest śmieszne i świadczy o głupocie nauczyciela.
  j. ()

 • hmm, strona dobra.. postaci są w miare opisanę, jesli ktoś przeczytał to i jedno zdanie wystarczy żeby przypomnieć sobie postać.. jednak niektóre zostały pominiętę.. niestety.
  Ania ()

 • dobre streszczenia,ale mam nadzieje ze wystarcza na sprawdzian z lalki:)bo nie ma w nich opisanych wielu szczególów , pewnie istotnych dla nauczyciela.pozdrawiam:)
  Patrycja:) ()

 • jak wy czytacie, jak mozna Rzeckiego umiescic w pozostalych bohaterach skoro ma wlasna charakterystyke? bez komentarza, ksiazke polecam stronka tez jest rewelacyjna ale uwazam ze nie ma jak przeczytac a potem dopiero uporzadkowac sobie z klp:) pozdrawiam:)
  gosc ()

 • rzeczywiście, ani slowa o rzeckim! i nic o starskim tak wlaściwie! przydałoby sie to naprawić ;) ogólnie w porządku, dzięki temu mozna sobie uporządkować po trosze wszystko.
  gigli ()

 • a moja książka miała 1001 stron dokładnie...czytałam o czytałam...bardzo mnie "wciągneła" ale niestety książka nie spełniła za bardzo moich oczekiwań :( a mianowicie nie podejrzewałam że tak się skończy...streszczenie opisuje wszystkie ważne wydarzenia- polecam :)
  Marta (xpsilon {at} vp.pl)

 • Przeczytałem ,,Lalkę", ale jednak te ponad 600 stron to duzo i nie zapomiętuje się wszystkich szczegółów. Stronka bardzo przydatna !!! Pozdrawiam autora.
  Freak (freak89 {at} op.pl)
Tagi: