Pozostali bohaterowie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Collins – nauczyciel angielskiego Wokulskiego.

Prezesowa Zasławska – szlachetna matrona, bogata arystokratka, pragnąca w swoim Zasławiu pomagać chłopom. W młodości kochała się z wzajemnością w stryju Wokulskiego. Sprzyja staraniom Wokulskiego o rękę Izabeli.

Książę – arystokrata, idealista, patriota. To z jego inicjatywy Wokulski organizuje spółkę do handlu ze wschodem. Człowiek wierzący w wyższość swojej klasy społecznej.

Maruszewicz – młody cwaniaczek, znajomy Krzeszowskich. Człowiek próżny i oszust, ukradł Krzeszowskiemu 200 rubli z 800, które Wokulski zapłacił za klacz barona.

Suzin – przyjaciel Wokulskiego jeszcze z Syberii, prowadził z nim interesy w Paryżu.

Julian Ochocki – kuzyn Izabeli, naukowiec. Człowiek bardzo zdolny, inteligentny absolwent dwóch wyższych uczelni. Chce poświęcić się nauce, interesuje się projektami wynalezienia maszyny latającej.

Liciński – hrabia-Anglik.

Kazimierz Starski – krewny Zasławskiej, kuzyn Izabeli Łęckiej.

Geist – francuski profesor chemii, wynalazca. Przez uczonych paryskich uznany za wariata, pracuje nad stworzeniem metalu lżejszego od powietrza. Próbował namówić Wokulskiego do współpracy nad swoim projektem.

Baron Dalski – członek spółki handlowej, początkowo konkurent panny Izabeli, później narzeczony i mąż Eweliny Janockiej. Człowiek stary i brzydki. Zakochany w Ewelinie bez pamięci, nie widzi jej wad, a przede wszystkim tego, że jego narzeczona flirtuje ze Starskim.

Kazimiera Wąsowska – bogata wdowa, arystokratka. Swego czasu planowała wyjść za Starskiego, w tej chwili flirtuje z wieloma mężczyznami, z żadnym nie chce się związać na stałe.

Węgrowicz – radca, próżniak, przepędzający cały czas w restauracji przy kuflu piwa.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Tomasz Łęcki – charakterystyka
2  Historia w Lalce
3  Typy narracji w „Lalce”Komentarze
artykuł / utwór: Pozostali bohaterowie


 • bardzo dobra stronka, ten kto to napisał i zamieścił powinien dostać Oscara!!! Moja nuczycielka myśli, że przeczytałam kasiązkę. Oby więcej tak sensownych streszczeń!!!
  sender ()

 • bardzo dobra stronka, nie tylko jeśli chodzi o lalke prusa, ale wszystkie lektury szkolne, jak narazie znalazłem opracowanie do każdej jakiej potrzebowałem. kto wymyslił taką genialną stronke?
  pbrowc (pbrowc {at} o2.pl)

 • Tak.. Wszystko ladnie, pieknie i na temat, tylko dlaczego Nauczyciele pytaja o wieksze szczegoly?? :D Dlatego, ze stali sie bardziej Cwani jak Nasza Polska Mlodziez ;) Pozdrawiam Wszystkich i Gratulacje dla Autora ;))
  Dominik (lolik {at} o2.pl)

 • Niestety moja nauczycielka to chyba czytała. Teraz pyta dokładniej i to bardzo. Powiedziała, że czytała większośc opracowań i wie jakie pytania zadawać. To wszystko dlatego bo wie, że młodzież nie czyta Lalki :/:/:/
  miron (miiron {at} op.pl)

 • Genialne!Szybko i proste zapada w pamięć momentalnie. Jutro kartkówka...
  Joasia ()

 • dzieki za udostepnienie tej stronki bardzo mi sie przydała na kartkówkę z polskiego SUPER
  klaudia ()

 • Streszczenie i opracowanie krótkie,zwięzłe i treściwe. No i pomocne;)
  Kamila ()


Tagi: