Izabela Łęcka – przedstawicielka arystokratycznego salonu
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Izabela Łęcka była
„niepospolicie piękną kobietą. Wszystko w niej było oryginalne i doskonałe. Wzrost więcej niż średni, bardzo kształtna figura, bujne włosy blond z odcieniem popielatym, nosek prosty, usta trochę odchylone, zęby perłowe, ręce i stopy modelowe. Szczególne wrażenie robiły jej oczy, niekiedy ciemne i rozmarzone, niekiedy pełne iskier wesołości, czasem jasnoniebieskie i zimne jak lód.”


Panna Izabela żyła w innym świecie – świecie salonów, pięknych dam i panów. Wszyscy jej dogadzali, każdy jej kaprys był natychmiast spełniany. Żyła pod kloszem, nie istniały dla niej pory roku ani dnia – nie pracowała, mogła ustalać plan dnia w zależności od swoich zachcianek. Wiedziała o istnieniu świata, gdzie ludzie pracują i cierpią, traktowała go jednak jak obrazek, scenkę rodzajową, pomaga biednym, ale cały czas przekonana o swojej wyjątkowości. Jeden tylko raz ten „inny świat” zrobił na niej wrażenie – gdy we Francji zwiedzała fabrykę żelazną. Przestraszyła się wtedy, wydawało się jej, że „z wyżyn szczęśliwego Olimpu zstąpiła do beznadziejnej otchłani Wulkana” i przestraszyła się ludzi tam pracujących.

Do małżeństwa panna Izabela pochodziła racjonalnie. Uważała, że nie jest ono sprawą miłości, ale urodzenia i majątku i dlatego w pary powinni młodych ludzi kojarzyć ich rodzice. Z czasem panna Izabela nabrała wstrętu do małżeństwa i odrzucała wszystkich adoratorów – nawet tych najzamożniejszych i najprzystojniejszych. Potem zrozumiała, że trzeba „przyjąć świat takim, jakim jest” i zdecydowała się wyjść za mąż, ale kandydat do jej ręki musiał spełniać trzy warunki: podobać się jej, być dobrze urodzonym i bogatym. Taki mężczyzna nie znalazł się jednak, Izabelę opuszczali kolejni adoratorzy, aż w końcu zostali jedynie marszałek i baron – bogaci, ale starzy, brzydcy i odrażający. Izabela wiedziała o problemach majątkowych ojca, ale nie mogła przełamać wstrętu. Ideałem męskości był dla niej posąg Apolla, który kupiła i zasypywała pocałunkami. Bywało, że w marzeniach Apollo przychodził do niej w nocy.

Izabela uważała siebie za ideał, który inni mężczyźni powinni czcić. Wielokrotnie odnosiła się do mężczyzn z pogardą. Prowadziła różne gierki, marzyło się jej, że będzie mieć jednocześnie bogatego, dobrze urodzonego męża oraz kochanków. Nigdy nie była tak naprawdę zakochana, jest osobą niezdolną do miłości. Ostatecznie kończy źle, wszyscy konkurencji się od niej odsuwają, Wokulski ginie bez wieści, ojciec umiera, a dziewczyna wstępuje do klasztoru.

Udostępnij




  Dowiedz się więcej
1  Lalka - streszczenie szczegółowe
2  W jaki sposób Wokulski pomaga Wysockiemu?
3  Pozostali bohaterowie



artykuł / utwór: Izabela Łęcka – przedstawicielka arystokratycznego salonu



 • To przykre jak mydlicie ludziom oczy na temat Izabeli. Ekhem..., pragnę przypomnieć, że żyła w XIX wieku, gdzie głównym zadaniem kobiety było znalezienie sobie bogatego męża więc zdanie "małżeństwo było dla niej kwestią urodzenia" brzmi naprawdę głupio. To nie było jej własne zdanie tylko powszechna opinia w tamtych czasach.
  Anonim ()

 • Jeżeli ktoś ma ambicje tylko zdać maturę to jak najabardziej ta strona mu wystarczy, ale żeby mieć naprawdę pełną wiedzę TRZEBA przeczytać książkę ( z autopsji wiem, że jest to możliwe) Opracowanie owszem jest dobre, ale żeby przypomnieć sobie pewne wątki, już po przeczytaniu lektury. Każdy ma prawo do własnego zdania, ale wg mnie nie należy w tak wulgarny sposob wypowiadać się o bądź co bądź jednej z czołowych powieści pozytywizmu i literatury realistycznej.
  Elwira (elwira_sad {at} interia.pl)

 • bardzo dobra charakterystyka,szkoda tylko,że nie ma więcej cytatów...czytając to uświadomiłam sobie,że przypominam Izabelę i boję się tego.wcześniej nie czytałam "lalki",bo nie miałam czasu,jednak teraz to zrobię...
  meg (megxxxx {at} interia.pl)

 • Izabela Łęcka.. piękna wyrachowana i zimna jak lód kobieta. Wg mnie to ona jest tytułową Lalką. Bez uczuć. Zabawką. Mimo, że była negatywną postacią w lekturze. To uważam ją za najbardziej charakterystyczną bohaterkę. Intryguje swoją osobą. :)
  Dropisa (dropsik {at} o2.pl)

 • Dobra praca, choć przyznam, że nie postać Izabeli nie przypadła mi do gustu. To jest własnie typ kobiety, którego najbardziej nie lubię. Traktowała mężczyzn z pogardą, jej problem - poszła do klasztoru - dobrze jej tak!;P
  Conan ()

 • fajnie napisane.. przede wszystkim zwiezle, co przydaje sie do powtorki lektury. Co do komentarza, ze to nic specjalnego i ogolnie do bani.. to jesli KTOS chce napisac dobra chrakterystyke to opiera sie przede wszystkim na wiedzy ksiazkowej. jak sie nie podoba to cztac nie musisz ;]
  minka ()

 • owszem, na końcu ksiązki (pod koniec ostatniego rozdziału) jest napisane: ,,W tej samej porze u doktora był Ochocki i opowiadał mu, że wczoraj z rana powrócił z Petersburga, a w południe odprowadzał na pociąg wiedeński swoją kuzynkę, panne Izabelę Łęcka, która wyjechała za granicę. - Wyobraź pan sobie - zakończył - że wstępuje do klasztoru!... - Panna Izabela?... - zapytał Szuman. - Cóż to, czy ma zamiar nawet Pana Boga kokietować, czy tylko chce po wzruszeniach odpocząć, ażeby pewniejszym krokiem wyjść za mąż? - Daj jej pan spokój... to dziwna kobieta... - szepnął Ochocki."
  aleksandra (aleksandraq {at} interia.pl)

 • Inni narzekają,że źle opisana charakterystyka Izabeli Łęckiej, biorąc pod uwagę swoje 4 lata w technikum, zawsze skorzystałam z stronki i nigdy nie miałam z j. polskim żadnych problemów. Zawsze to wystarczyło. Opisując swoją prace maturalną również i polonistka stwierdziła, iż jest to na dobrym poziomie praca. Lepsze to niż w ogóle, tegoroczni maturzyści ,gdy opanują ten materiał mogą byc spokojni na maturze , bo nie ma tu przde wszystkim błędów rzeczowych a same konkrety :)
  Pacia (pacia2903 {at} o2.pl)

 • to pewnei bys na mnie poleciala, bo mam wszystkie cechy na idealnego kandydata izabeli. Tym razem byla by to tragiczna milosc ale Łęckiej:) Szczerze, mysle, ze skonczysz tak samo jak ona;))
  Wokulski (lukweb {at} onet.eu)




Tagi:
Łęcka - Izabela Łęcka -