Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Stanisław Wokulski – romantyk czy pozytywista?

Stanisław Wokulski jest głównym bohaterem powieści, postacią najlepiej zarysowaną i opisaną. Jego historii nie poznajemy chronologicznie, ale fragmentami, wiele jest w niej niedomówień, nie znamy końca jego losów.

Urodził się najprawdopodobniej w zubożałej rodzinie szlacheckiej. W młodości pracował jako subiekt w sklepie u Hopfera. W pewnym momencie postanowił zacząć się kształcić, wstąpił do Szkoły Przygotowawczej, a następnie do Szkoły Głównej. Był w swoim pragnieniu wiedzy wytrwały, w dzień pracował w sklepie i restauracji, a w nocy uczył się. Później musiał przerwać naukę i wziął udział w Powstaniu Styczniowym, co było wyrazem jego poddania się gorączce patriotycznej tamtego okresu.

Po klęsce powstania zesłany do Irkucka tam kontynuował kształcenie. Gdy wrócił do Polski, z nędzy ożenił się ze starszą od siebie Małgorzatą Pfeifer, wdową po Janie Miclu i prowadził sklep. Po jakimś czasie jego żona zmarła, a on odziedziczył po Minclach pokaźny majątek. Gdy pewnego dnia zauważył w teatrze Izabelę, zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia i od tamtego czasu jego życie się zmieniło. Wyjechał do Bułgarii, aby zdobyć majątek na wojnie – dla niej. Postanowił wkraść się w łaski arystokracji, a zwłaszcza Łęckiego – dla ukochanej. Dla niej znosił upokorzenia, był przez nią raz traktowany przychylnie, a raz odpychany.

Zakochany w Izabeli, cały czas interesował się naukami przyrodniczymi, imponował mu Ochocki, który chciał poświecić się cały nauce oraz Geist – profesor, który próbował wynaleźć metal lżejszy od powietrza. Wokulski był dobrym handlowcem i gospodarzem, potrafił podchodzić do życia racjonalnie, miał projekty przebudowy Powiśla, organizował spółkę do handlu ze wschodem. Jednak miłość do Izabeli sprawiała, że zachowywał się w sposób nieracjonalny – zaryzykował utratę majątku handlując na wojnie, był na każde skinienie panny, przepłacił za kamienicę Łęckich, aby pomóc im w wydźwignięciu się z bankructwa.

Szuman tak mówił o Wokulskim:

„Stopiło się w nim dwu ludzi: romantyk sprzed roku sześćdziesiątego i pozytywista z siedmdziesiątego”I rzeczywiście, w jego postaci możemy znaleźć zarówno cechy, romantyczne, jak i pozytywistyczne. Podstawową cechą romantyczną jest miłość, miłość szalona, maniakalna, taka, dla której Wokulski jest gotowy zrobić wszystko. Do innych należą: udział w zrywie narodowym oraz niepewność jego dalszych losów.

strona:   - 1 -  - 2 - 
autor:

Małgorzata Haze -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Stanisław Wokulski – romantyk czy pozytywista? • Stanisław Wokulski – romantyk czy pozytywista? - maggie ()
  cytuję:"Nie kazdy lubi czytac marnowac sobie czas na czytanie mysli jakiegos pacholka zeby zdac do nastepnej klasy i jeszcze nauczyciele w tym w zaden sposub nie pomagaja" no właśnie widać, ze Tobie w żaden sposÓb nie pomogli.


 • Stanisław Wokulski – romantyk czy pozytywista? - Bella ()
  a ja podchodzilam do tej ksiazki 34239423 razy i po prostu nie bylam w stanie jej przeczytac. a stronka bardzo fajna. polecam. do sesji z wiedzy o literaturze sie z niej przygotowywalam ;)


 • Stanisław Wokulski – romantyk czy pozytywista? - Makabryn (gawith {at} interia.eu)
  Ta książka to literacki pręgierz dla młodych ludzi w szkole średniej. Twardy gniot który swoją obszernością, smętnym obrazem rzeczywistości dobija i spala na starcie większość. Osobiście uważam a średnią skończyłem 8 lat temu, że pora by było trochę odświeżyć spis lektur i zamienić parę pozycji, a i nie dziwcie się potem, że młodzi ludzie niechętnie czytają jak muszą wertować tak ceglaste dzieła.


 • Stanisław Wokulski – romantyk czy pozytywista? - Ktoś ()
  Kazdy tak zachwala ksiazki i mowi ze kazdy musi przeczytac ksiazke a czy ja wam kaze zajmowac sie elektryka? Nie kazdy lubi czytac marnowac sobie czas na czytanie mysli jakiegos pacholka zeby zdac do nastepnej klasy i jeszcze nauczyciele w tym w zaden sposub nie pomagaja


 • Stanisław Wokulski – romantyk czy pozytywista? - lisa244 (lidka02 {at} wp.pl)
  Lala to najlepsza lektura, świetna dla ludzi inteligentnych, którzy wiedzą jakie wartości mają dostrzegać, wcześniej dużo czytałam lektur też ale ta jest wyjątkowa, no jeszcze może Chłopi ...


 • Stanisław Wokulski – romantyk czy pozytywista? - mm ()
  strona fajna, jako powtórka do matury idealna ale nie jest w stanie zastąpić przeczytania książki i faktycznego zastanowienia się nad nią.szkoda że niektórzy uczniowie nie są w stanie docenić tej książki a nawet spróbować...bo nie chodzi o to aby wszyscy ją uwielbiali ale żeby rozumieli


 • Stanisław Wokulski – romantyk czy pozytywista? - oczytany (barwa8 {at} wp.pl)
  Lalka to nudna książka przedstawiająca wszystko tak realistycznie że ze świata szarego i normalnego przenosiłem się w jeszcze gorszy- Starałem się przeczytać to niby arcydzieło ale wymiękłem. Ta książka jest nudna i nieciekawa a zaloty Wokulskiego puste i bezsensowne od początku skazane na niepowodzenie. Wiedząc to nie było sensu przejmować się jego zalotami


 • Stanisław Wokulski – romantyk czy pozytywista? - adaa ()
  Muszę stanowczo zaprotestować."Lalka" wcale nie jest nudna,przeczytałam.I o dziwo,byłam jedyna osoba w klasie,która to zrobiła.A strona jest i tak bardzo przydatna:)


 • Stanisław Wokulski – romantyk czy pozytywista? - siara ()
  Ksiazka jest godna do przeczytania . Mnie własnie wciagneło do przeczytania lalki zaloty wokulskiego do izabeli nie mogłem sie oderwac od ksiazki chodz miałem płyrte do słuchania polecam naprawde
Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi:
Wokulski - Stanisław Wokulski - Charakterystyka Stanisława Wokulskiego -
Lalka - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies