Stanisław Wokulski – romantyk czy pozytywista?
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Stanisław Wokulski jest głównym bohaterem powieści, postacią najlepiej zarysowaną i opisaną. Jego historii nie poznajemy chronologicznie, ale fragmentami, wiele jest w niej niedomówień, nie znamy końca jego losów.

Urodził się najprawdopodobniej w zubożałej rodzinie szlacheckiej. W młodości pracował jako subiekt w sklepie u Hopfera. W pewnym momencie postanowił zacząć się kształcić, wstąpił do Szkoły Przygotowawczej, a następnie do Szkoły Głównej. Był w swoim pragnieniu wiedzy wytrwały, w dzień pracował w sklepie i restauracji, a w nocy uczył się. Później musiał przerwać naukę i wziął udział w Powstaniu Styczniowym, co było wyrazem jego poddania się gorączce patriotycznej tamtego okresu.

Po klęsce powstania zesłany do Irkucka tam kontynuował kształcenie. Gdy wrócił do Polski, z nędzy ożenił się ze starszą od siebie Małgorzatą Pfeifer, wdową po Janie Miclu i prowadził sklep. Po jakimś czasie jego żona zmarła, a on odziedziczył po Minclach pokaźny majątek. Gdy pewnego dnia zauważył w teatrze Izabelę, zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia i od tamtego czasu jego życie się zmieniło. Wyjechał do Bułgarii, aby zdobyć majątek na wojnie – dla niej. Postanowił wkraść się w łaski arystokracji, a zwłaszcza Łęckiego – dla ukochanej. Dla niej znosił upokorzenia, był przez nią raz traktowany przychylnie, a raz odpychany.

Zakochany w Izabeli, cały czas interesował się naukami przyrodniczymi, imponował mu Ochocki, który chciał poświecić się cały nauce oraz Geist – profesor, który próbował wynaleźć metal lżejszy od powietrza. Wokulski był dobrym handlowcem i gospodarzem, potrafił podchodzić do życia racjonalnie, miał projekty przebudowy Powiśla, organizował spółkę do handlu ze wschodem. Jednak miłość do Izabeli sprawiała, że zachowywał się w sposób nieracjonalny – zaryzykował utratę majątku handlując na wojnie, był na każde skinienie panny, przepłacił za kamienicę Łęckich, aby pomóc im w wydźwignięciu się z bankructwa.Szuman tak mówił o Wokulskim:
„Stopiło się w nim dwu ludzi: romantyk sprzed roku sześćdziesiątego i pozytywista z siedmdziesiątego”


I rzeczywiście, w jego postaci możemy znaleźć zarówno cechy, romantyczne, jak i pozytywistyczne. Podstawową cechą romantyczną jest miłość, miłość szalona, maniakalna, taka, dla której Wokulski jest gotowy zrobić wszystko. Do innych należą: udział w zrywie narodowym oraz niepewność jego dalszych losów.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Lalka - streszczenie w pigułce
2  Tomasz Łęcki – charakterystyka
3  O Wokulskimartykuł / utwór: Stanisław Wokulski – romantyk czy pozytywista? • cytuję:"Nie kazdy lubi czytac marnowac sobie czas na czytanie mysli jakiegos pacholka zeby zdac do nastepnej klasy i jeszcze nauczyciele w tym w zaden sposub nie pomagaja" no właśnie widać, ze Tobie w żaden sposÓb nie pomogli.
  maggie ()

 • a ja podchodzilam do tej ksiazki 34239423 razy i po prostu nie bylam w stanie jej przeczytac. a stronka bardzo fajna. polecam. do sesji z wiedzy o literaturze sie z niej przygotowywalam ;)
  Bella ()

 • Ta książka to literacki pręgierz dla młodych ludzi w szkole średniej. Twardy gniot który swoją obszernością, smętnym obrazem rzeczywistości dobija i spala na starcie większość. Osobiście uważam a średnią skończyłem 8 lat temu, że pora by było trochę odświeżyć spis lektur i zamienić parę pozycji, a i nie dziwcie się potem, że młodzi ludzie niechętnie czytają jak muszą wertować tak ceglaste dzieła.
  Makabryn (gawith {at} interia.eu)

 • Kazdy tak zachwala ksiazki i mowi ze kazdy musi przeczytac ksiazke a czy ja wam kaze zajmowac sie elektryka? Nie kazdy lubi czytac marnowac sobie czas na czytanie mysli jakiegos pacholka zeby zdac do nastepnej klasy i jeszcze nauczyciele w tym w zaden sposub nie pomagaja
  Ktoś ()

 • Lala to najlepsza lektura, świetna dla ludzi inteligentnych, którzy wiedzą jakie wartości mają dostrzegać, wcześniej dużo czytałam lektur też ale ta jest wyjątkowa, no jeszcze może Chłopi ...
  lisa244 (lidka02 {at} wp.pl)

 • strona fajna, jako powtórka do matury idealna ale nie jest w stanie zastąpić przeczytania książki i faktycznego zastanowienia się nad nią.szkoda że niektórzy uczniowie nie są w stanie docenić tej książki a nawet spróbować...bo nie chodzi o to aby wszyscy ją uwielbiali ale żeby rozumieli
  mm ()

 • Lalka to nudna książka przedstawiająca wszystko tak realistycznie że ze świata szarego i normalnego przenosiłem się w jeszcze gorszy- Starałem się przeczytać to niby arcydzieło ale wymiękłem. Ta książka jest nudna i nieciekawa a zaloty Wokulskiego puste i bezsensowne od początku skazane na niepowodzenie. Wiedząc to nie było sensu przejmować się jego zalotami
  oczytany (barwa8 {at} wp.pl)

 • Muszę stanowczo zaprotestować."Lalka" wcale nie jest nudna,przeczytałam.I o dziwo,byłam jedyna osoba w klasie,która to zrobiła.A strona jest i tak bardzo przydatna:)
  adaa ()

 • Ksiazka jest godna do przeczytania . Mnie własnie wciagneło do przeczytania lalki zaloty wokulskiego do izabeli nie mogłem sie oderwac od ksiazki chodz miałem płyrte do słuchania polecam naprawde
  siara ()
Tagi:
Wokulski - Stanisław Wokulski - Charakterystyka Stanisława Wokulskiego -