Stanisław Wokulski jest głównym bohaterem powieści, postacią najlepiej zarysowaną i opisaną. Jego historii nie poznajemy chronologicznie, ale fragmentami, wiele jest w niej niedomówień, nie znamy końca jego losów.

Urodził się najprawdopodobniej w zubożałej rodzinie szlacheckiej. W młodości pracował jako subiekt w sklepie u Hopfera. W pewnym momencie postanowił zacząć się kształcić, wstąpił do Szkoły Przygotowawczej, a następnie do Szkoły Głównej. Był w swoim pragnieniu wiedzy wytrwały, w dzień pracował w sklepie i restauracji, a w nocy uczył się. Później musiał przerwać naukę i wziął udział w Powstaniu Styczniowym, co było wyrazem jego poddania się gorączce patriotycznej tamtego okresu.


Po klęsce powstania zesłany do Irkucka tam kontynuował kształcenie. Gdy wrócił do Polski, z nędzy ożenił się ze starszą od siebie Małgorzatą Pfeifer, wdową po Janie Miclu i prowadził sklep. Po jakimś czasie jego żona zmarła, a on odziedziczył po Minclach pokaźny majątek. Gdy pewnego dnia zauważył w teatrze Izabelę, zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia i od tamtego czasu jego życie się zmieniło. Wyjechał do Bułgarii, aby zdobyć majątek na wojnie – dla niej. Postanowił wkraść się w łaski arystokracji, a zwłaszcza Łęckiego – dla ukochanej. Dla niej znosił upokorzenia, był przez nią raz traktowany przychylnie, a raz odpychany.

Zakochany w Izabeli, cały czas interesował się naukami przyrodniczymi, imponował mu Ochocki, który chciał poświecić się cały nauce oraz Geist – profesor, który próbował wynaleźć metal lżejszy od powietrza. Wokulski był dobrym handlowcem i gospodarzem, potrafił podchodzić do życia racjonalnie, miał projekty przebudowy Powiśla, organizował spółkę do handlu ze wschodem. Jednak miłość do Izabeli sprawiała, że zachowywał się w sposób nieracjonalny – zaryzykował utratę majątku handlując na wojnie, był na każde skinienie panny, przepłacił za kamienicę Łęckich, aby pomóc im w wydźwignięciu się z bankructwa.

Szuman tak mówił o Wokulskim:
„Stopiło się w nim dwu ludzi: romantyk sprzed roku sześćdziesiątego i pozytywista z siedmdziesiątego”


I rzeczywiście, w jego postaci możemy znaleźć zarówno cechy, romantyczne, jak i pozytywistyczne. Podstawową cechą romantyczną jest miłość, miłość szalona, maniakalna, taka, dla której Wokulski jest gotowy zrobić wszystko. Do innych należą: udział w zrywie narodowym oraz niepewność jego dalszych losów.

strona:   - 1 -  - 2 - 

  Dowiedz się więcej
1  Kompozycja Lalki
2  Bolesław Prus - biografia
3  Stanisław Wokulski - charakterystykaKomentarze
artykuł / utwór: Stanisław Wokulski – romantyk czy pozytywista?


 • zgadzam się z kolegą "lucek":P ja tez w sumie jade na streszczeniach ale tylko tych poteznych ksiazek:P a 5 z polskiego jest:D:D a strona jest faktycznie jedna z najlepszych i ile nie najlepszą w necie jesli bierzemy pod uwage opracowania ksiazek:) hyle czoła dla autora:))
  Locia;P ()

 • ta książka jest tak nudna że nawet nie zdążyłem otworzyć a już zasnąłem hehe :D a sumując po streszczeniu to jest zakręcona prawie jak moda na sukces :D gdyby nie te streszczenia to bym stracił ponad połowę swojego życia na czytanie takich bzdur ;] wolę coś robić ;] niż siedzieć w domu i czytać lektury... krótko strzeszeniami żyje i mam 4 z polaka hehe :D pzdr dla autorów
  lucek ()

 • No, i Lalka powtórzona. Oby tylko jutro na maturze podst. byla... Bylbym wniebowziety:D A co do klp to tylko jedna strona moze konkurowac - polskina5.pl. Te 2 stronki i maturka musi byc zdana:) Pozdro dla innych maturzystów i powodzenia!!:)
  Ciapaty (ezz.pawel {at} gmail.com)

 • Bardzo dobre opracowanie całej lalki,bez niego na pewno bym sobie nie poradził na kartkówce z treści szczególnie że książka jest dość złożona i dużo sie w niej dzieje.Wielkie dzięki!mam nadzieje że nadal będziecie ulepszać tą znakomitą stronkę.pozdro
  Patryk (patryk272 {at} poczta.onet.eu)

 • Bardzo dobre opracowanie całej lalki,bez niego na pewno bym sobie nie poradził na kartkówce z treści szczególnie że książka jest dość złożona i dużo sie w niej dzieje.Wielkie dzięki!mam nadzieje że nadal będziecie ulepszać tą znakomitą stronkę.pozdro
  Patryk (patryk272 {at} poczta.onet.eu)

 • Widzę,że niektórzy, np. ci, którzy nie czytali a mówią "że Lalka jest nudna na maxa", chyba sami należą do grona "nieuŁków" :P gdzie do matury z takimi ortami?
  Maks ()

 • W sumie po co czytać książki, jak można wejść na tę stronkę i wszystkiego się dowiedzieć:P ja też jerj nie czytałam, a dzięki streszczeniu dostałam z treściówki :D
  Monia ()

 • streszczenia zajebiste:D wogole sała strone to najleprza w necie:d brawa i podziekowania dla autorów. tym którym nie podobaja sie streszczenia to niech lepsze napisza lub nie czytaja O!
  Jaroszy (jaroszy {at} wp.pl)

 • "a samej książki nie czytałem bo jest nudna na maxa" troche to glupia wypowiedz, jak mzna nie czytac i wiedziec ze jest nudna na maxa? hahaha Serwis bardzo przydatyny, rewelacyjna pomoc przed matura;)
  deox ()Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi:
Wokulski - Stanisław Wokulski - Charakterystyka Stanisława Wokulskiego -