Trzy pokolenia idealistów w „Lalce” Bolesława Prusa, czyli powieść o „straconych złudzeniach”
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pierwotny tytuł Lalki miał brzmieć „Trzy pokolenia”, co wskazuje na intencję autora do pokazania trzech formacji myślowych i ideowych społeczeństwa polskiego. Każda z nich chciała stworzyć świat nowych idei, przeciwstawić się „rozkładowi społeczeństwa”, o którym pisał Prus. Ich wysiłki okazały się jednak daremne.

Sam Prus pisał o idealizmie w powieści tak:
Nasz idealizm ma w powieści trzy typy, cechujące się tym, że każdy z nich goni za wielkimi dziełami, a nie dba o małe, podczas gdy realista Szlangbaum, wykonując małe prace zdobywa kraj. Rzecki jest idealistą politycznym, Ochocki naukowym, a Wokulski bardzo złożonym jako człowiek epoki przejściowej.


1. pokolenie – romantycy

Głównym przedstawicielem tego pokolenia idealistów jest wskazany przez Prusa Ignacy Rzecki. Mówi sam o sobie:
„Ja jestem człowiek z innej epoki, nawet nazywają mnie bonapartystą i romantykiem”
Jest on rzeczywiście zagorzałym bonapartystą, wiernym zwolennikiem Napoleona. Cześć do wodza przekazał mu jego ojciec. Mimo odejścia w niepamięć Napoleona Rzecki cały czas wierzy w to, że któryś z jego potomków przywróci czasy świetności wielkiego wodza. Rzecki z ogromnym zainteresowaniem śledzi wydarzenia polityczne, interpretując je często opacznie, wyolbrzymiając wpływ potomków Napoleona na losy Europy. Wyrazem jego patriotyzmu był jego udział w Wiośnie Ludów (1848) na Węgrzech.

Rzecki jest w swoim zacięciu politycznym dziwaczny. Wszędzie dopatruje się jakiejś wielkiej polityki, gdy Wokulski usycha z miłości do Izabeli, Rzecki wierzy, że jego dziwne zachowanie ma związek z działalnością polityczną Stacha. Z powodu zapatrzenia na politykę Rzecki często nie jest w stanie dobrze ocenić otaczającej go rzeczywistości, żyje w świecie własnych marzeń i złudzeń.

Rzecki jest także idealnym, bardzo sumiennym i pracowitym subiektem. W jego podejściu do pracy widać jednak także brak racjonalizmu – pracuje od dwudziestu lat bez przerwy, nie robi tego, aby coś zarobić, jest starym kawalerem. Ma swoje przyzwyczajenia, z których nie rezygnuje, żyje w kieracie obowiązków sklepowych, gdy ma zmienić swój plan dnia czuje się z tym źle. Jest to człowiek bardzo naiwny, oddany Wokulskiemu bez reszty, opiekujący się sklepem z miłości do niego oraz w imię ideałów patriotyzmu i pracy.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Typy narracji w „Lalce”
2  Znaczenie tytułu Lalki
3  Czas i miejsce akcji w Lalce Bolesława Prusaartykuł / utwór: Trzy pokolenia idealistów w „Lalce” Bolesława Prusa, czyli powieść o „straconych złudzeniach” • {at} k Myślę, że Prus nie chciał pisać kontynuacji, po prostu otwarte zakończenie ma zmusić do refleksji i własnej interpretacji. Ty uważasz, że Wokulskie się nie zabił - ja też tak sądzę. Ale mogło być inaczej i wtedy na losy Wokulskiego patrzy się z innej perspektywy.
  Magda ()

 • Z perspektywy, którą ukazuje autor powyższego tekstu Wokulski jest osobą przegrana. Jest jednak kilka sytuacji w książce, które zdają się przeczyć temu. Trzeba zauważyć, że pod koniec książki Wokulski po rozmowie z Wąsowską "odkrywa" istnienie innych kobiet. Może to być znak całkowitego uwolnienia się od opętania jakim było w jego przypadku uczucie jakim darzył Izabelle (tak na marginesie : straszna z niej suka była nie?). Następnie wyjeżdża i to uważam, że pozostawia powieść otwartą( wiecie, że Prus chciał napisać kontynuację?) i pozwala stwierdzić, że Stach nie był postacią do końca przegraną. Byłby nią gdyby popełnił samobójstwo.( Zakładam, że wysadzenie tamtych ruin nie było efektownym zejściem z tego świata a jedynie ostatecznym zerwaniem z przeszłością) Jakieś konstruktywne komentarze się z pewnością przydadzą więc odezw ludu mile widziany :)
  k. ()

 • Myślę, że o przegranej Wokulskiego stanowi jego miłość, która ze swojej natury musiała być niespełniona. Śmiem powiedzieć, że Wokulski zakochał się w Izabeli jaką mu się zdawała, nie jaką w istocie była. To jeśli chodzi o miłość. Przegrał też niestety na innych "frontach" ideowych. dot. 2 poprzednich komentarzy - wasz gniew ukazuje wasze kompleksy.
  Michał ()

 • hmm ;) taaaak komentarz Marty jest zdecydowanie śmieszny. Widać tu brak czytania ze zrozumieniem, doszukiwania się głębszego sensu. Owe "przegranie" Wokulskiego polegało właśnie na tym, że dorobił się fortuny i zdobył uznanie społeczne, ale nie na tym mu naprawdę zależało. Ten paradoks, polegający na tym, że zamiast pomóc mu to w zdobyciu ukochanej kobiety zaczęło mu przeszkadzać. Marto, na drugi raz pięć razy pomyśl i dziesięć razy przeczytaj treść zanim coś napiszesz. może też warto zacząć od bardziej jednoznacznych tytułów? na początek proponuję "Czerwonego Kapturka". Pozdrawiam gorąco ;)
  Katre (katre6 {at} wp.pl)

 • Co za śmieszny komentarz niejakiej Marty. Oczywiście, że Wokulski jest człowiekiem przegranym - pomyśl dziewczyno, tu nie chodzi o pieniądze, ani o to, jakie miał zdolności. Nie umiał sobie radzic w życiu - a przynajmniej nie w kwestii kobiet, a konkretnie Izabeli. Była to osoba, która doprowadziła do jego szaleństwa, gdy wreszcie przejrzał na oczy było za późno - Izabeli poświęcił całe swoje życie, to był jego cel. I nagle nie ma dla kogo życ, jego idee upadają. Nie liczą się pieniądze, jakbys przeczytała książkę, to byś wiedziała ze nie obchodził go jego majątek. Idiotyzmem jest pisanie takich bzdur, jak sie nie jest w temacie albo nie jest się w stanie go pojąc.
  j. ()

 • prus akonczyl tak tajemniczo bo chciał jeszcze jedna czesc napisac o tym wynalazku,sama uwazam ze po usmierceniu ignasia i pojscia beli nastepny tom nie mialby sensu, wiec dobrze ze nie napisal wiecej;)
  imię ()

 • Wokulski owszem dorobił się, tyle że stwierdzenie "jest człowiekiem przegranym" odnosi się do faktu, że z Izabelą mu się nie udało, a to był jego, że tak powiem, cel priorytetowy:)
  godziasia (godziasia {at} wp.pl)

 • "Co za idiotyzm!!!!!!!! Wokulski człowiekiem przegranym???!!! Co to za durny pomysł!!! pRZECIEŻ DOROBIŁ SIĘ FORTUNY, BYŁ ZDOLNY I UMIAŁ SOBIE RADZIĆ W ŻYCIU." Człowiek wygrany to osoba, która dorobiła się wiele, czy dorobiła się tego co chciała? Celem lat życia Wokulskiego była Izabela - i jej nie dostał więc wyraźnie przegrywa. Kasę miał poniżej pleców. PS. Co do radzenia sobie w życiu to bym polemizował...
  Maciej (aronek {at} gmail.com)

 • Co za idiotyzm!!!!!!!! Wokulski człowiekiem przegranym???!!! Co to za durny pomysł!!! pRZECIEŻ DOROBIŁ SIĘ FORTUNY, BYŁ ZDOLNY I UMIAŁ SOBIE RADZIĆ W ŻYCIU. Nie wiadomo czy zginął podczas wybuchu. Może tylko wysadził zamek, aby zniszczyć ostatnie miejsce łączące go z Izabelą, zamknąć pewien etap w swoim życiu. Symbolicznie!!!
  Marta (Marta1234 {at} op.pl)
Tagi:
Romantycy w Lalce - Pokolenie pozytywistów - Pokolenie romantyków - Pozytywiści w Lalce - Romantycy w Lalce -