Trzy pokolenia idealistów w „Lalce” Bolesława Prusa, czyli powieść o „straconych złudzeniach”
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W postaci Wokulskiego widać dziedzictwo idei romantycznych, żyje on jednak w społeczeństwie kapitalistycznym. Kolejna idea, której się poświęcił, to praca u podstaw oraz praca organiczna. Wokulski próbuje działać na polu filantropijnym, widzi, co powinno zostać zmienione w Warszawie i w Polsce, aby ludziom lepiej się żyło. Pomaga furmanowi Wysockiemu, oddaje prostytutkę Marię do magdalenek, zakłada spółkę handlową. Widzi jednak, że to, co robi, to kropla w morzu potrzeb.

Ostatnią ideą, której próbuje poświęcić się Wokulski jest praca naukowa. Już jako subiekt parał się pracą naukową, skonstruował wynalazek, który pompował wodę z dołu do góry, czym zwrócił na siebie uwagę profesorów. Zdał do Szkoły Przygotowawczej, a potem do Szkoły Głównej. Z powodu wzięcia udziału w postaniu przerwał studia, naukę kontynuował w Irkucku. Miłość do Izabeli przyćmiła jego zainteresowania naukowe, często jednak w powieści spotyka ludzi, którzy przypominają mu o jego zamiłowaniach. Do takich ludzi należą Ochocki i profesor Geist. Wokulski nawet zastanawia się poważnie nad podjęciem współpracy z Geistem nad produkcją metalu lżejszego od powietrza, ale fascynacja Izabelą przeszkadza mu w realizacji jego zainteresowań. Ostatecznie wyrzeka się nauki, czego symbolicznym wyrazem jest danie Izabeli w prezencie zaręczynowym metalu lżejszego od powietrza, który dostał od Geista.

Wokulskiego można określić mianem człowieka przegranego. Żadnej idei nie potrafił poświęcić się bez pamięci, do końca. Miotały nim sprzeczne motywacje, nie mógł się zdecydować na coś konkretnego, brakowało mu celu w życiu, do którego dążyłby wytrwale. Jego klęska jako głównego bohatera powieści ma zasadnicze znaczenia dla przesłania Lalki.

3. pokolenie – pozytywiści

Reprezentantem tego pokolenia jest Julian Ochocki, którego można określić mianem idealisty nauki. Jest to człowiek wywodzący się z arystokracji, ale często krytykujący swoją klasę. To młody naukowiec, człowiek zdolny, absolwent dwóch wyższych uczelni, który chce poświęcić całe życie nauce. Marzeniem Ochockiego jest zbudowanie maszyny latającej. Ostatecznie bohater wyjeżdża do Geista, by tam próbować realizować swoje – utopijne przecież! - marzenia naukowe.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Główne wątki powieści
2  Lalka - streszczenie szczegółowe
3  Ignacy Rzecki – idealista politycznyartykuł / utwór: Trzy pokolenia idealistów w „Lalce” Bolesława Prusa, czyli powieść o „straconych złudzeniach” • {at} k Myślę, że Prus nie chciał pisać kontynuacji, po prostu otwarte zakończenie ma zmusić do refleksji i własnej interpretacji. Ty uważasz, że Wokulskie się nie zabił - ja też tak sądzę. Ale mogło być inaczej i wtedy na losy Wokulskiego patrzy się z innej perspektywy.
  Magda ()

 • Z perspektywy, którą ukazuje autor powyższego tekstu Wokulski jest osobą przegrana. Jest jednak kilka sytuacji w książce, które zdają się przeczyć temu. Trzeba zauważyć, że pod koniec książki Wokulski po rozmowie z Wąsowską "odkrywa" istnienie innych kobiet. Może to być znak całkowitego uwolnienia się od opętania jakim było w jego przypadku uczucie jakim darzył Izabelle (tak na marginesie : straszna z niej suka była nie?). Następnie wyjeżdża i to uważam, że pozostawia powieść otwartą( wiecie, że Prus chciał napisać kontynuację?) i pozwala stwierdzić, że Stach nie był postacią do końca przegraną. Byłby nią gdyby popełnił samobójstwo.( Zakładam, że wysadzenie tamtych ruin nie było efektownym zejściem z tego świata a jedynie ostatecznym zerwaniem z przeszłością) Jakieś konstruktywne komentarze się z pewnością przydadzą więc odezw ludu mile widziany :)
  k. ()

 • Myślę, że o przegranej Wokulskiego stanowi jego miłość, która ze swojej natury musiała być niespełniona. Śmiem powiedzieć, że Wokulski zakochał się w Izabeli jaką mu się zdawała, nie jaką w istocie była. To jeśli chodzi o miłość. Przegrał też niestety na innych "frontach" ideowych. dot. 2 poprzednich komentarzy - wasz gniew ukazuje wasze kompleksy.
  Michał ()

 • hmm ;) taaaak komentarz Marty jest zdecydowanie śmieszny. Widać tu brak czytania ze zrozumieniem, doszukiwania się głębszego sensu. Owe "przegranie" Wokulskiego polegało właśnie na tym, że dorobił się fortuny i zdobył uznanie społeczne, ale nie na tym mu naprawdę zależało. Ten paradoks, polegający na tym, że zamiast pomóc mu to w zdobyciu ukochanej kobiety zaczęło mu przeszkadzać. Marto, na drugi raz pięć razy pomyśl i dziesięć razy przeczytaj treść zanim coś napiszesz. może też warto zacząć od bardziej jednoznacznych tytułów? na początek proponuję "Czerwonego Kapturka". Pozdrawiam gorąco ;)
  Katre (katre6 {at} wp.pl)

 • Co za śmieszny komentarz niejakiej Marty. Oczywiście, że Wokulski jest człowiekiem przegranym - pomyśl dziewczyno, tu nie chodzi o pieniądze, ani o to, jakie miał zdolności. Nie umiał sobie radzic w życiu - a przynajmniej nie w kwestii kobiet, a konkretnie Izabeli. Była to osoba, która doprowadziła do jego szaleństwa, gdy wreszcie przejrzał na oczy było za późno - Izabeli poświęcił całe swoje życie, to był jego cel. I nagle nie ma dla kogo życ, jego idee upadają. Nie liczą się pieniądze, jakbys przeczytała książkę, to byś wiedziała ze nie obchodził go jego majątek. Idiotyzmem jest pisanie takich bzdur, jak sie nie jest w temacie albo nie jest się w stanie go pojąc.
  j. ()

 • prus akonczyl tak tajemniczo bo chciał jeszcze jedna czesc napisac o tym wynalazku,sama uwazam ze po usmierceniu ignasia i pojscia beli nastepny tom nie mialby sensu, wiec dobrze ze nie napisal wiecej;)
  imię ()

 • Wokulski owszem dorobił się, tyle że stwierdzenie "jest człowiekiem przegranym" odnosi się do faktu, że z Izabelą mu się nie udało, a to był jego, że tak powiem, cel priorytetowy:)
  godziasia (godziasia {at} wp.pl)

 • "Co za idiotyzm!!!!!!!! Wokulski człowiekiem przegranym???!!! Co to za durny pomysł!!! pRZECIEŻ DOROBIŁ SIĘ FORTUNY, BYŁ ZDOLNY I UMIAŁ SOBIE RADZIĆ W ŻYCIU." Człowiek wygrany to osoba, która dorobiła się wiele, czy dorobiła się tego co chciała? Celem lat życia Wokulskiego była Izabela - i jej nie dostał więc wyraźnie przegrywa. Kasę miał poniżej pleców. PS. Co do radzenia sobie w życiu to bym polemizował...
  Maciej (aronek {at} gmail.com)

 • Co za idiotyzm!!!!!!!! Wokulski człowiekiem przegranym???!!! Co to za durny pomysł!!! pRZECIEŻ DOROBIŁ SIĘ FORTUNY, BYŁ ZDOLNY I UMIAŁ SOBIE RADZIĆ W ŻYCIU. Nie wiadomo czy zginął podczas wybuchu. Może tylko wysadził zamek, aby zniszczyć ostatnie miejsce łączące go z Izabelą, zamknąć pewien etap w swoim życiu. Symbolicznie!!!
  Marta (Marta1234 {at} op.pl)
Tagi:
Romantycy w Lalce - Pokolenie pozytywistów - Pokolenie romantyków - Pozytywiści w Lalce - Romantycy w Lalce -