Początkowo krytycy dość jednoznacznie interpretowali tytuł powieści, uznając za tytułową lalkę pannę Izabelę Łęcką. Był to jednak fałszywy trop interpretacyjny. Rozpowszechnił się jednak tak bardzo, że sam Prus postanowił wyjaśnić sytuację. Napisał, że tytuł ma bezpośrednio odnosić się do historii procesu między baronową a Stawską. Proces ten był bowiem literacką „obróbką” rzeczywistej historii, o której pisały warszawskie gazety. Historia ta stała się pobudką do napisania całej powieści, dlatego też tak należy odczytywać znaczenie tytułu.

Prus wskazywał również, że te pierwsze interpretacje są błędne, gdyż niesłusznie wysuwają na czoło wątek miłosny. Tymczasem on nie był najważniejszy. Autor żałował, że nie zatytułował powieści Trzy pokolenia, bo tytuł ten pełniej oddawałby sens utworu.


Zapewnienia Prusa o „przezroczystości” tytułu nie muszą zamykać dróg interpretacyjnych, nadal można dopatrywać się jego aluzyjności. Zazwyczaj interpretuje się go dwojako: albo jako odwołanie do tradycji XIX w. tekstów dydaktyczno-satyrycznych, np. „Lalka” Krzszewskiego; albo jako wyraz przekonania, że świat to teatr marionetek, co obrazowałaby zaduma Rzeckiego nad nakręcanymi zabawkami, które poruszały się bez ładu i celu.

  Dowiedz się więcej
1  Trzy pokolenia idealistów w „Lalce” Bolesława Prusa, czyli powieść o „straconych złudzeniach”
2  Stanisław Wokulski - charakterystyka
3  Miłość w LalceKomentarze
artykuł / utwór: Znaczenie tytułu Lalki


 • Znaczenie pierwsze jest metaforyczne. Jzabela Łęcka porównona do lalki. Ładnie ubrana, śliczna buzia, łatwo poddawała się manipulacjii, bawiła się uczuciami, pusta w środku, bez uczuć, bez serca, miała okazję do nawrócenia się. Drugie znaczenie to proces o lalkę baronowej Krzesowskiej zmarłej córki. Stawska chciała taką samą lalkę. Sprzątałą ona u baronowej rzeczy po jej zmarłej córce, więc ją sobie wzięła. Cała sprawa wyszła na jaw. Służąca Stawskiej zbiła ją.
  Kuba (snake_88 {at} o2.pl)

 • Na podstawie fragmentow mozemy stwierdzic i odkryc filozofie autora, ktory odwolywal sie do filozofii starozytnej - toposu teatru-zycia. Dochodzimy do wniosku, ze "lalka" to wspaniale skonstruowane dzielo, zaplanowane od poczatku do konca. Wszyscy bohaterowie to zwykle marionetki, zabawki; podobne do tych, ktorymi rzecki bawil sie zarowno na poczatku jak i na koncu ksiazki. Prus wyrasta ponad swoja epoke i nie wierzy, ze zycie jest takie proste, jak sie wydawalo pozytywistom. Pisarz nawiazuje do liryki kochanowskiego "O zywocie ludzkinm", ktory pisze: "(...) jako czynia łątkom"-> czyli marionetkom. Tak wiec leccy to wcale nieprzypadkowe nazwisko; sa to po prostu zwyczajne marionetki.
  goska ()

 • A ja Wam mówię, że są 4 interpretacje. 1 - notatka prasowa o kradzieży lalki; 2 - postawa Izabeli Łęckiej; 3 - nawiązanie do innych utworów literackich ("Dom Lalki" Ipsena i "Lalka" Kraszewskiego); 4 - metafora świata jako teatru, gdzie człowiek jest aktorem/marionetką.
  Ko$teK (kostek {at} ziomek.biz)

 • Lalką jest Polska w teatrze Napoleoinidów, a także wszechwładztwa Rosji. Naród Polski jest lalką bezwolnie sterowaną przez Rosję używającą do tego rodziału społecznego, paiperowych pieniędzy, stucznych tytułów, akcji odnarodowiania. Poslka stała się lalką i teatrem świata lalek:)
  impensa ()

 • Wtdaje mi się, a wręcz jestem prawie pewna, że tytuł nawiązuje zarówno do postaci Izebeli Łęckiej, która została wychowana na "porcelanową lalkę" jak i do procesu baronowej Krzeszowskiej z panią Stawską. Prus doskonale oddaje realia XIX wiecznej Polski.
  becia (becia_r {at} vp.pl)

 • tytul ten ma kilka znaczen: 1. spor o lalke z krzeszowska i zaslawska 2. wokulski jest marionetka ktora kieruje izabela oraz w pewnym sensie arystokracja 3.kobiety z arystokracji wraz z izabela sa jak lalki (puste, ciagle te same ruchy, uklony, sztuczny usmiech, chca byc ciagle adorowane -tak naprawde to nie umieja kochac,etykieta arystokratyczna zamienia czlowieka w kukle) 4. nawiazanie do rzeckiego ktory uwazal ze ludzie sa jak marionetki ktorymi kieruje los i przeznaczenie
  ***** ()

 • jast taki fragment wypowiedziany przez Rzeckiego "marionetki..wszystko marionetki!..zdaje im sie ze robia co chca, a robia tylko to co im kaze sprezyna slepa jak one.." moze byc on nawizaniem do tytulu powiesci
  justysia ()

 • jast taki fragment wypowiedziany przez Rzeckiego "marionetki..wszystko marionetki!..zdaje im sie ze robia co chca, a robia tylko to co im kaze sprezyna slepa jak one.." moze byc on nawizaniem do tytulu powiesci
  Anonim ()

 • Moim zdaniem znaczenie utworu nie dotyczy tylko tych trzech sytuacji (jak proces o lalkę, zabawa Rzeckiego lalkami i bycie lalką-marionetką przez Izabelę), ale PRZEWIJAJą SIę co jakiś czas (często) w całym utworze. Sam Wokulski podczas swojego monologu mówi, że wszyscy są marionetkami itd. itp. (w 1. tomie, podczas swojego spaceru w Warszawie). Poza tym motyw lalki występuje dosłownie (w czym też doszukać się można łatwo ukrytego sensu)) i przenośnie wiele razy.
  Anonim (aanqa {at} o2.pl)Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi:
Lalka - wyjaśnienie tytułu - Lalka - znaczenie tytułu - Bolesław Prus - Lalka -