Społeczeństwo Warszawy w Lalce
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Prus przedstawia w Lalce społeczeństwo Warszawy, stolica jest jednak miniaturą całej Polski – powieść pokazuje nam wszystkie ówczesne warstwy społeczne.

1. Arystokracja

Do tej grupy możemy zaliczyć m.in. takie postaci:
 • Tomasz Łęcki
 • Izabela Łęcka
 • Krzeszowscy
 • hrabina Karolowa
 • Książę
 • prezesowa Zasławska
 • Ochocki
 • baron Dalski
 • hrabia Liciński
 • Kazimierz Starski
 • Wąsowska


Arystokracji poświęca Prus w Lalce stosunkowo dużo miejsca. Warstwa ta jest przedstawiona w przeważającej większości negatywnie. Jest oderwana od reszty społeczeństwa, wyalienowana. Arystokraci uważają się za ludzi lepszych, za lepszą rasę. Są to próżniacy, ludzie, którzy utrzymują się z procentów od swoich wielkich majątków. Są zepsuci moralnie - żyją w obłudzie, czego dowodem są kwesty na rzecz biednych, organizowane nie ze współczucia dla ich losu, ale po to, aby pokazać się w towarzystwie. Myślą tylko o dobru własnym, ewentualnie własnej grupy społecznej. Brak im woli działania, zmieniania społeczeństwa, choć to właśnie oni posiadają środki, żeby coś zrobić:

„Chcieliby coś robić, mają nawet rozum i ukształcenie, ale... energii brak!... Choroba woli, panie: cała klasa jest nią dotknięta... Wszystko mają: pieniądze, tytuły, poważanie, nawet powodzenie u kobiet, więc niczego nie pragną.” (Adwokat do Wokulskiego o magnaterii, tom I, rozdz. 11)


Kolejne wady arystokracji, które pokazuje Prus to chciwość i niegospodarność. Starski jest łasy na pieniądze i interesują go tylko panny z posagiem, Łęcki przepuszcza cały swój majątek na podróże, piękne mieszkanie, garderobę córki i inne zbytki.

W tej grupie społecznej Prus przedstawia trzy postaci pozytywne. Pierwszą z nich jest prezesowa Zasławska, która ma dobre serce, próbuje pomagać chłopom. Druga to Ochocki, który dystansuje się wobec swojej klasy społecznej, widzi jej wady, sam zaś poświęca się nauce. Nie jest człowiekiem próżnym, chce coś robić. Pozytywne cechy można także odnaleźć w osobie księcia, który jest wprawdzie przekonany o wyższości swojej klasy, jest jednak patriotą, interesuje go los kraju, nie chce stać z założonymi rękami, chce coś dla dobra Polski zrobić.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Język ezopowy w Lalce
2  Czas i miejsce akcji w Lalce Bolesława Prusa
3  Miłość w Lalce



artykuł / utwór: Społeczeństwo Warszawy w Lalce



 • skoro Zydzi wypierali Polaków z handlu (fakt), byli lichwiarzami, nie chcieli sie asymilować - to nie można mówić o nieuzasadnionym antysemityzmie. na pewno przyjmował on czasem forme fobii, ale nie był bezpodstawny.
  szwendaczek ()

 • Wokulski tak naprawdę nigdy nie wszedł do hermetycznej grupy społecznej jaką była arystokracja. Był jedynie tolerowany ze względu na pieniądze, ale nie obyło się bez obmawiania za plecami. Podkreśla to dramatycznie brzmiaca i bardzo gorzka wypowiedź Stacha z końca utworu, mówiąca o "szacunku" jakim dażyła go "elita". Głównym zarzutem wobec arystokracji jest anachroniczne myślenie. Trwanie w poglądach rodem z feudalizmu w erze rozwijającego się kapitalizmu to przyczyna braku postępu i zmian na lepsze w społeczeństwie, nad czym ubolewa Prus w tej mocno pesymistycznej powieści.
  Sucread (pipoy {at} wp.pl)

 • Praca dobra tylko księcia raczej nie należy zaliczyć do postaci pozytywnych. Jego ubolewanie nad "nieszczęśliwym krajem" jest tylko w słowach i w rzeczywistości liczy się dla niego tylko zysk. Natomiast do postaci pozytywnych można zaliczyć Wąsowską k która może nie jest tak pozytywna jak Ochocki czy Zasławska ale jako jedyna nie czeka na majątek oraz docenia wysiłki Wokulskiego. :)
  Martyna :) ()

 • tez mnie zastanowil ten negatywnie przedstawiony konserwatyzm, w koncu to nie on stal sie przyczyna upadku szkachty ale jej lenistwo Ale i tak praca mila w odbiorze
  A ()

 • zaleciało komunizmem! To nie o to chodzi, że szlachta jest zła, bo utrzymuje się z procentów od swojego majątku. Chodzi głównie o to, że brak im woli działania. To, skąd mają pieniądze nie gra tu żadnej roli, bo jest oczywiste. W czasach Prusa nie było w tym nic dziwnego...
  Clarie ()

 • Nie rozumiem dlaczego konserwatyzm jest wyszczególniony jako problem. Moim zdaniem jest to dobra wartość. Bo jak nie konserwatyzm, to co? Postępowość socjalistów?
  Andrzej ()

 • A ja mysle ze Wokulski to tez w pewnym sensie postac pozytywna. Przeciez to czlowiek tak barwny, z tak ogromna energia, ile dzieki niemu dobrego sie stalo. Nikogo nie skrzywdzil, sam zas poniosl ogromne straty.
  Mariusz (mariomiszcz {at} o2.pl)

 • Ok. Tylko z tym księciem jako patriotą to też chyba lekka przesada. Jego patriotyzm polegał na uspokojeniu sumienia w wypełnianiu obowiązków wobec ojczyzny!
  rUda ()

 • praca spoko ale z rozpędu zamiast Wysocki napisane jest Wysoki oraz spory błąd... Wokulski miał pochodzenie szlacheckie ale mało znaczące choć to właśnie dzięki niemu mógł wejść do grona arystokracji.
  Petero ()




Tagi:
Mieszczaństwo w Lalce - Szlachta ziemiańska w Lalce - Arystokracja w Lalce - Stanisław Wokulski - Ignacy Rzecki - Charakterystyka warstw społecznych w Lalce -